Co zrobić, by spać spokojnie będąc członkiem zarządu spółdzielni socjalnej?

zarządzanie spółdzielnią socjalną

Dzisiaj przyjrzę się kilku sprawom, na które warto zwrócić uwagę, będąc członkiem zarządu. Są to rzeczy, które mogą ułatwić zarządzanie spółdzielnią, ale i zapewnić „spokojny sen” członkom zarządu. Zaczynajmy.

#1 Zadbaj o relacje z członkami spółdzielni

Jedna z najważniejszych spraw – dosyć w sumie oczywista: płynna współpraca z członkami spółdzielni będzie się bezpośrednio przekładała na spokojne zarządzanie spółdzielnią i spokojną głowę członków zarządu.

Warto też tutaj zwrócić uwagę na specyfikę spółdzielni socjalnej założonej przez osoby:

 • fizyczne,

W tym przypadku istotne jest to, że członkowie spółdzielni są jednocześnie pracownikami. Zarząd, który organizuje pracę w spółdzielni i rozdziela zadania będzie raz w roku oceniany przez tych członków – pracowników. Z jednej strony zarząd musi więc egzekwować dobre wykonywanie pracy przez pracowników, a z drugiej strony negatywna ocena jego pracy przez członków – pracowników może doprowadzić do odwołania go z funkcji członka zarządu spółdzielni. Sytuacja jest więc dosyć specyficzna.

 • prawne,

W przypadku takiej spółdzielni modele współpracy mogą być różne, zależnie od tego kto zakłada spółdzielnię i kto wchodzi do zarządu. Wygląda to jednak inaczej niż w przypadku spółdzielni socjalnej osób fizycznych. Współpraca z założycielami ogranicza się najczęściej do:

  • bieżącej informacji nt. sytuacji spółdzielni,
  • dokładnego przyjrzenia się sytuacji spółdzielni i oceny pracy zarządu raz w roku w ramach walnego sprawozdawczego,
  • ewentualnego wspólnego poszukiwania rozwiązania pojawiających się problemów.

 

Podsumowując, duże znaczenie ma w tym punkcie fakt, że członkowie spółdzielni wybierają zarząd. Brak umiejętności budowania relacji z członkami, przekonywania do własnej wizji, może więc prowadzić bezpośrednio do odwołania kogoś z zarządu.

#2 Zadbaj o własne bezpieczeństwo

Jest tutaj kilka spraw. Przede wszystkim warto znać zasady odpowiedzialności członków zarządu.

Pisałem o tym kilkukrotnie. Jest to m.in. odpowiedzialność:

Ważna jest przy tym świadomość działań, jakie należy podjąć w przypadku, gdy mamy kłopoty z płynnością finansową, w szczególności gdy majątek spółdzielni jest mniejszy od zobowiązań. W takim przypadku należy złożyć wniosek o upadłość. Wtedy jest szansa na uniknięcie odpowiedzialności prywatnym majątkiem, zwłaszcza za zobowiązania publiczno-prawne.

#3 Zadbaj o dokumentację wewnętrzną

O tym jaka dokumentacja powinna być w każdej spółdzielni socjalnej pisałem już jakiś czas temu. Odsyłam więc do tego wpisu.

Braki w dokumentacji mogą powodować szereg kłopotów, w tym narażać spółdzielnię na szkodę. Porządki w tym zakresie uważam więc za jeden z ważnych elementów spokojnego snu członka zarządu.

#4 Przestrzegaj przepisów ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz prawa spółdzielczego

Mam tu na myśli zwłaszcza:

 • przestrzeganie reguł i zasad, z nieprzestrzeganiem których ustawa wiąże obowiązek likwidacji spółdzielni (np. zasady podziału nadwyżki bilansowej, limit członków spółdzielni z grup defaworyzowanych w spn. s. osób fizycznych, minimalna liczba członków spółdzielni),
 • zasady podejmowania decyzji przez organy spółdzielni (np. walnego zgromadzenia), które wynikają z prawa spółdzielczego oraz ze statutu spółdzielni – błędy w tym obszarze, zwłaszcza w przypadku konfliktów w spółdzielni, mogą powodować daleko idące skutki (np. przegrane sprawy sądowe).

 

Jeśli chcesz skorzystać z mojej pomocy w tematach #2, #3 i #4, to zachęcam do skorzystania z przedsprzedaży kursu on-line „Spółdzielnia socjalna bez tajemnic”.

#5 Monitoruj płynność finansową i prowadź budżet spółdzielni

Płynność finansowa podmiotu to jedna z kluczowych rzeczy, za które odpowiada zarząd spółdzielni. To właśnie zaniedbania w tym obszarze prowadzą często do upadłości podmiotu. Co tutaj warto robić? Przede wszystkim dbać o to, by być w stanie na bieżąco regulować swoje zobowiązania. Czasami może to oznaczać konieczność planowania przepływów finansowych (wpływów / wydatków), czasami podjęcia działań windykacyjnych, czy też minimalizacji kosztów.

Narzędziem do zarządzania finansami będzie również budżet. Pozwala on np. na analizę opłacalności poszczególnych produktów / usług, czy też ułatwia szukanie oszczędności w różnych obszarach.
Więcej informacji nt. budżetu znajdziesz tutaj

#6 Zadbaj o działania rozwojowe dla pracowników defaworyzowanych

Nie ulega wątpliwości, że pracownicy wywodzący się z grup defaworyzowanych wymagają wsparcia. Są to tzw. działania w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej.

Jeśli chcesz by Twój zespół się rozwijał, a poszczególne osoby były w stanie brać na siebie coraz bardziej odpowiedzialne zadania skuteczna reintegracja jest niezbędna. W dalszej perspektywie jest to kolejny puzel przydatny dla spokojnego snu członka zarządu.

#7 Zadbaj o uporządkowanie procesów

Temat jest dosyć rozległy i tak naprawdę pewnie na kilka wpisów na blogu 😊 Chodzi o przyjrzenie się procesom, działaniom, które odbywają się w Twojej spółdzielni, a które są niezbędne, by spółdzielnia mogła świadczyć swoje usługi, sprzedawać produkty, czyli generować wartość dla klientów. Jednocześnie przy tym wszystkim zapewniając utrzymanie się podmiotu na rynku. W dalszych krokach warto przyjrzeć się:

 • powiązaniom między poszczególnymi procesami,
 • kto odpowiada za dany proces,
 • gdzie się konkretne działanie zaczyna, a gdzie kończy,
 • ile kosztuje obsługa danego procesu,
 • jakie zachodzą powiązania między działami.

Narzędziem, które jest tutaj wykorzystywane jest tzw. mapa procesów.

Korzyści z pracy nad procesami są wielorakie – od optymalizacji kosztów, przez uporządkowanie sposobu działania, po doskonalenie jakości. Wszystko to wydaje mi się bardzo istotne w kontekście spokojnego snu członka zarządu.

Jeśli wątek zarządzania procesami wydaje Ci się ciekawy, daj znać np. poprzez komentarz poniżej, a przygotuję rozszerzenie tego tematu.

To tyle nt. spokojnej głowy członka zarządu spółdzielni socjalnej. Czy coś dodałbyś / dodałabyś do tej listy? Zachęcam do komentowania wpisu.

5/5 - (2 votes)

2 thoughts on “Co zrobić, by spać spokojnie będąc członkiem zarządu spółdzielni socjalnej?

 1. Małgosia says:

  Poproszę o rozszerzenie do wątku o zarządzaniu procesami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *