Cześć, nazywam się Waldemar Żbik. Nie, nie jestem spokrewniony z tym słynnym kapitanem Żbikiem. Nawet nie znam go osobiście 🙂 Ale za to…

Jestem mężem, tatą kilkuletniej Alicji i rewolwerowcem. Zajmuję się wspieraniem firm społecznych. Mój pojedynek w samo południe to walka z przeszkodami na drodze do sprawnego przedsiębiorstwa społecznego. Zamiast broni używam wiedzy prawnej i narzędzi biznesowych. Jeśli chcesz, to dostarczę Ci odpowiednich umiejętności, a potem staniemy ramię w ramię. Co Ty na to?

Jak zostałem rewolwerowcem?

Jak przystało na rewolwerowca, najpierw miałem do czynienia z bydłem. Poważnie – jeszcze na studiach pracowałem w firmie (w dziale handlu), która zajmowała się eksportem wołowiny. Szybko zrozumiałem, że taka praca, choć ciekawa, daje mi mało satysfakcji. Po studiach rozglądałem się za pracą, która da mi poczucie, że robię coś dobrego i wartościowego. Tak trafiłem do inkubatora gospodarki społecznej, czyli wylęgarni rewolwerowców.

Mniej więcej po roku zostałem prezesem zarządu Spółdzielni Socjalnej „Szansa i Wsparcie”. Spółdzielnia znajdowała się w inkubatorze prowadzonym przez Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej, więc miałem bezpieczne warunki, by szlifować umiejętności rewolwerowca.

Przez cztery lata łączyłem kierowanie spółdzielnią z pracą w różnych projektach realizowanych przez Stowarzyszenie. W 2009 roku rozpoczęliśmy w Stowarzyszeniu projekt „Spółdzielnie socjalne drugiej generacji”. Jako jeden z pierwszych podmiotów w Polsce zaczęliśmy przyznawać dotacje dla spółdzielni socjalnej ze środków unijnych.

Coraz częściej miałem też okazję do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Chciałem zwiększyć swoje kompetencje trenerskie, więc w 2009 r. ukończyłem Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Meritum z Katowic. W tym samym roku ukończyłem też szkolenie Krajowej Rady Spółdzielczej i zdobyłem uprawnienia lustracyjne.

Jak zostałem rewolwerowcem do wynajęcia?

Po kilku latach przeprowadziliśmy się z żoną do domu na prerii. Nadszedł czas rozluźnienia współpracy z inkubatorem. Zacząłem działalność na własną rękę. Zostałem trenerem i doradcą. Tym samym stałem się również przedsiębiorcą. To czas sporych wyzwań, ciągłego podnoszenia własnych umiejętności i wyciągania wniosków. Wszystko po to, by każdego dnia być coraz lepszym rewolwerowcem.

Dlaczego blog?

W pewnym momencie zauważyłem, że duża część problemów spółdzielni socjalnych ma charakter powtarzalny. Powtarzają się pytania na szkoleniach, błędy i schematy myślenia. Postanowiłem podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Był jeszcze jeden powód. Gdy brakuje czasu na szkoleniu, odsyłam na bloga. Daje mi to duży komfort.

Podsumowanie

Poniżej zamieszczam kilka informacji o sobie, które mogą Cię zainteresować:

 1. od 2006 r. zajmuję się spółdzielczością socjalną, w tym:
  • przez cztery lata prowadziłem Spółdzielnię Socjalną „Szansa i Wsparcie” w Chorzowie,
  • pomagałem w zakładaniu lub prowadzeniu kilkuset firm społecznych, w tym spółdzielni socjalnych m.in. w woj. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim i lubelskim,
 2. mam wykształcenie wyższe ekonomiczne (ukończyłem Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) oraz doświadczenie biznesowe,
 3. posiadam przygotowanie trenerskie i doradcze.

Mogę więc zaoferować Ci praktyczną wiedzę oraz umiejętności niezbędne do prowadzenia spółdzielni socjalnej pod kątem uwarunkowań prawnych czy funkcjonowania na rynku.

Co dalej?

Skorzystaj z moich produktów.

Zapytaj o szkolenie lub doradztwo

Dowiedz się o mnie więcej na moim profilu na Linkedin.

 

 1. Spółdzielnia Socjalna wasilków w Wasilkowie mówi:

  Witam Serdecznie jesteśmy nową otwartą spółdzielniom proszę mi powiedzieć czy musimy przeprowadzić lustrację na pewno tak jak przepisy muwią ale nie mamy takich środków z czego możemy to pokryć wiem że z pomostówki ale nasza pomostówka w chwili obecnej pokrywa tylko zus i urząd skarbowy proszę o pomoc

  • Waldemar Żbik mówi:

   Dzień dobry,

   Jeśli spółdzielnia socjalna powstała po 30 marca zeszłego roku, a jej powstanie finansowane było ze środków publicznych, to pierwsza lustracja musi się odbyć w ciągu pół roku po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego (“musi” jest tutaj dobrym słowem, bo brak takiej lustracji jest przesłanką do likwidacji spółdzielni). O sposobach finansowania lustracji pisałem tutaj: https://spoldzielniasocjalnawpraktyce.pl/lustracja-w-spoldzielni-socjalnej-i-brak-srodkow-co-zrobic/

   pozdrawiam,
   Waldek Żbik

 2. AMICUS mówi:

  Witam,
  a jeśli spółdzielnia powstała 01.02.2018 roku czy musimy przeprowadzić lustrację po 0,5 roku po zatwierdzeniu spr.finansowego ? Według mnie nie, ale dostaję informację od osób znających się na tej tematyce, że jednak MUSIMY ją przeprowadzić.

  • Waldemar Żbik mówi:

   Dzień dobry,

   Spółdzielnia powstała (rozumiem, że podana data to data rejestracji w KRS) przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, więc nie stosujemy do niej tego przepisu. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, to chętnie poznam szczegóły jego stanowiska w tym temacie.

   pozdrawiam,
   Waldek Żbik

 3. Kazimierz mówi:

  Mam pytanie. Czy wszyscy członkowie Spółdzielni socjalnej muszę wykonywać pracę?
  Pozdrawiam
  Kazimierz

  • Waldemar Żbik mówi:

   Dzień dobry,

   Generalnie tak. Nieco szerzej odpowiedziałem pod innym Pana komentarzem.

   pozdrawiam,
   Waldek Żbik

 4. Miro mówi:

  Dzień dobry
  Mam pytanie czy osoba wcześniej karana może być w zarządzie spółdzielni socjalnej

  • Waldemar Żbik mówi:

   Dzień dobry,

   Wszystko zależy od tego, czego dotyczy to wcześniejsze karanie. Przykładowo sąd może orzec w odniesieniu do konkretnej osoby zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w jakiejkolwiek formie. Poza tym często spotykam się z zapisami statutu, które wykluczają członkostwo w zarządzie osób karanych za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

   Pomijając te dwie sytuacje, prawo spółdzielcze nie zawiera tutaj szczególnych regulacji (tak jak ma to miejsce w przypadku kodeksu spółek handlowych).

   pozdrawiam,
   Waldek Żbik

 5. Palczewski mówi:

  Proszę podać jak zorganizować walne online?
  Czy należy nagrywać walne i jakie więcej dokumenty sporządzić niż zwykle?
  W zawiadomieniu o walnym – porządek obrad, czy należy podać jakąś podstawę prawną.

  • Waldemar Żbik mówi:

   Dzień dobry,

   Pisałem o tym w tym wpisie: https://spoldzielniasocjalnawpraktyce.pl/walne-zgromadzenie-w-spoldzielni-socjalnej-w-czasach-pandemii-co-sie-zmienilo/

   Nie ma obowiązku nagrywania spotkania.

   Dokumenty nie będą odbiegać od standardowej listy (zawiadomienia, protokół, uchwały, lista obecności z uwzględnieniem faktu, że jak bierze udział zdalnie to się nie podpisze). Poza tym w przypadku głosowania na piśmie dojdzie udokumentowanie oddanych głosów. 5

   Podstawą prawną będzie art. 36 par. 9 prawa spółdzielczego + stosowna uchwała zarządu. W zawiadomieniu należy również sprecyzować sposób głosowania (na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub w sposób mieszany).

   pozdrawiam,
   Waldek Żbik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *