Kto przyznaje dotacje unijne na miejsca pracy w przedsiębiorstwach społecznych? Aktualna lista OWES.

W tym wpisie znajdziesz aktualną i (prawie) kompletną listę Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, które zajmują się udzielaniem dotacji na miejsca pracy w przedsiębiorstwie społecznym. Jeśli więc chcesz skorzystać z tej dotacji, znajdź OWES w Twoim subregionie i zgłoś się bezpośrednio do niego.

Na początek podstawy:

Co to jest Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej?

To podmiot, organizacja, instytucja, a zwykle konsorcjum podmiotów, które spełnia dwa warunki: 

 • przeszło pozytywnie akredytację Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej uzyskując potwierdzenie, że będzie w stanie zapewnić wysoką jakość wsparcia podmiotów ekonomii społecznej,
 • otrzymało środki na realizację projektu w ramach regionalnego programu operacyjnego danego województwa (w tej chwili w większości województw wybrano już OWES-y).

Na jakie wsparcie możemy liczyć?

O tym pisałem już w dwóch poprzednich wpisach, więc odsyłam do nich (pierwszy i drugi).

Lista Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) w poszczególnych województwach

Poniżej znajdziesz tabelkę (w formię arkusza Google) ze wszystkimi Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej wybranymi na dzień 23 lutego 2017 r. Na ten moment brak jest oficjalnych wyników konkursów dla części subregionów w woj. lubelskim, podlaskim i opolskim. W pozostałych województwach OWES-y zostały wybrane i działają od dłuższego (woj. wielkopolskie, śląskie) lub krótszego (np. woj. świętokrzyskie czy małopolskie) czasu.

W tabeli wyświetlają się wszystkie województwa, jednak korzystając z funkcji filtrów (ikonka lejka nad słowem „województwo” i obok ikony drukarki lub przy innych ustawieniach pod przyciskiem „więcej”) możesz wybrać tylko interesujące Cię województwo. Przełączanie filtrów spowoduje konieczność ponownego przeładowania strony.

Uwaga: Tworząc powyższą listę korzystałem z ogólnodostępnych stron internetowych z wynikami konkursów, w kilku przypadkach wspierając się kontaktem telefonicznym lub mailowym (dziękuję za pomoc :)). Jeśli znajdziesz informacje, które powinny zostać zaktualizowane np.:

 • utworzono już stronę internetową konkretnego projektu lub
 • zmienił się adres instytucji lub
 • w danym subregionie lepiej podać dane kontaktowe do partnera niż lidera projektu (bo partner organizuje wsparcie etc.),

to daj mi proszę znać (komentując poniżej lub pisząc do mnie).

Uwaga 2: Jeśli chcesz wykorzystać powyższe zestawienie i np. udostępnić na swojej stronie internetowej, proszę o podanie aktywnego linku do tego wpisu na moim blogu 🙂

Jeśli chcesz skorzystać z dotacji na miejsce pracy w przedsiębiorstwie społecznym, zachęcam Cię do kontaktu z konkretnym OWES. Praktyka pokazuje bowiem, że np. wysokość dostępnych form wsparcia, wymogi stawiane uczestnikom projektu, czy nawet preferowane formy prawne zależą od podejścia danego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz rozwiązań przyjętych na poziomie województwa.

Oferta produktowa dla aktualnych i przyszłych spółdzielców socjalnych oraz Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej

Pełną listę produktów (bezpłatnych i płatnych) znajdziesz tutaj. Tymczasem polecam Ci dwie specjalistyczne pozycje dot. spółdzielczości socjalnej.

dla aktualnych lub przyszłych członków spółdzielni socjalnej

(prowadzę za rękę od podstaw spółdzielczości socjalnej do informacji średnio zaawansowanych)

dla członków zarządu spółdzielni socjalnej

(informacje dla zaawansowanych + kilkadziesiąt wzorów i przykładów dokumentów przydatnych w spółdzielni socjalnej)

„Spółdzielczość socjalna. Poradnik skrajnie praktyczny”

„Prawo w spółdzielni socjalnej. Niezbędnik praktyka”

Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej zachęcam do zakupu powyższej literatury nie tylko do biblioteczki OWES, ale przede wszystkim traktowania jej jako pakiet startowy każdej tworzonej spółdzielni socjalnej.

Tyle na dzisiaj. Przypominam, że komentowanie wpisu oraz udostępnianie go np. w mediach społecznościowych mile widziane.

Oceń ten wpis

Etykiety:, ,

2 komentarze do “Kto przyznaje dotacje unijne na miejsca pracy w przedsiębiorstwach społecznych? Aktualna lista OWES.”

 1. Avatar
  Adwave 31 lipca 2017 na 23:48 #

  Super, wszystkie OWESy na jednej stronie 🙂
  Dzięki!

  • Waldemar Żbik
   2 sierpnia 2017 na 11:26 #

   Polecam się 🙂

Dodaj komentarz

Zabezpieczenie antyspamowe *