Zmienił się zarząd spółdzielni socjalnej i co dalej?

prawo w spółdzielni socjalnej

Dzisiaj przyjrzymy się sytuacji spółdzielni socjalnej po zmianie zarządu. Dowiesz się m.in. czy rezygnacja członka zarządu wymaga akceptacji walnego zgromadzenia? Kiedy członek zarządu przestaje pełnić swoją funkcję? Jakich formalności po zmianie zarządu należy dopełnić i w jakich terminach? Na co zwrócić uwagę?

Tytułem wprowadzenia: ze zmianą w składzie zarządu będziemy mieli do czynienia, gdy jeden z członków zarządu zrezygnuje lub właściwy organ (zwykle walne zgromadzenie) odwoła danego członka zarządu. Więc po kolei…

Czy rezygnacja członka zarządu wymaga akceptacji walnego zgromadzenia?

Członek zarządu może bez podania przyczyny złożyć skuteczne oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarządu (czyli w tej sytuacji dochodzi do ustania członkostwa w zarządzie niezależnie od stanowiska drugiej strony, czyli spółdzielni). Wyjątkiem będzie odmienne uregulowanie tej sprawy w statucie spółdzielni lub w umowie między członkiem zarządu a spółdzielnią.

Z drugiej strony musimy zdawać sobie sprawę, że oświadczenie woli o rezygnacji powinno zostać złożone organowi, który wybrał danego członka zarządu, czyli walnemu zgromadzeniu. Innymi słowy, nie ma potrzeby podejmowania uchwały o akceptacji rezygnacji członka zarządu przez walne zgromadzenie, ale w protokole obrad z walnego zgromadzenia powinna znaleźć się informacja o przedstawieniu rezygnacji członka zarządu.

[Aktualizacja: 17.08.2019] Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie jak skutecznie i bezpiecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu, to polecam Ci ten wpis na blogu z 2019 r.

Kiedy członek zarządu przestaje pełnić swoją funkcję? Z chwilą dokonania zmiany wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym czy też w momencie podjęcia uchwały o odwołaniu?

Członek zarządu przestaje pełnić swoją funkcję z chwilą podjęcia uchwały o odwołaniu (ewentualnie z chwilą skutecznego złożenia spółdzielni oświadczenia woli o rezygnacji), a nie z chwilą zgłoszenia czy dokonania zmiany wpisu w KRS. Warto o tym wiedzieć. Oznacza to np. że wniosek o zgłoszenie zmian w zarządzie lub każde inne oświadczenie woli w imieniu spółdzielni podpisuje już nowo wybrany zarząd (lub zarząd w nowym składzie).

Jakie dokumenty należy złożyć w Krajowym Rejestrze Sądowym?

Należy złożyć:

  • wniosek KRS Z5 Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – spółdzielnia
  • wniosek KRS ZK Zmiana – organy podmiotu/wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki – załącznik do wniosku o zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym
  • uchwała odpowiedniego organu o odwołaniu członka zarządu wraz z protokołem i listą obecności lub oświadczenie członka zarządu o rezygnacji,
  • wzory podpisów nowych członków zarządu (aktualizacja: 30.07.2015 – po ostatnich zmianach w ustawie o krajowym rejestrze sądowym wzory podpisów nie są już wymagane).

W jakim terminie należy zgłosić zmiany w zarządzie?

Na zgłoszenie zmian jest 7 dni. Najlepiej zrobić to jak najszybciej.

Na co warto zwrócić uwagę?

Jednym z pierwszych kroków po odwołaniu lub rezygnacji członka zarządu z tej funkcji powinno być wycofanie upoważnienia do dostępu do środków na rachunku bankowym spółdzielni. Warto dmuchać na zimne.

Należy też pamiętać o przepisach wynikających z prawa spółdzielczego: Odwołanie członka zarządu lub zawieszenie go w czynnościach nie narusza jego uprawnień wynikających ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, którego przedmiotem jest świadczenie pracy (dla dociekliwych: art. 52, par. 2 prawa spółdzielczego). Oznacza to, że jeśli chcemy rozwiązać umowę o pracę z odwołanym członkiem zarządu, wymaga to podjęcia przez zarząd dodatkowych czynności prawnych. W innym przypadku były członek zarządu będzie dalej pracownikiem spółdzielni. Podobnie, jeśli członek zarządu był również członkiem spółdzielni i członkowie chcą go całkowicie usunąć ze spółdzielni, wymaga to podjęcia uchwały o wykluczeniu lub wykreśleniu tej osoby z grona członków spółdzielni.

To tyle nt. zmian w zarządzie spółdzielni socjalnej. Zachęcam do komentowania wpisu. Czy o czymś jeszcze powinniśmy w tej sytuacji pamiętać?

5/5 - (3 votes)

38 thoughts on “Zmienił się zarząd spółdzielni socjalnej i co dalej?

  1. evka says:

    Dzień dobry, bardzo serdecznie dziękuję Panu za wszystkie odpowiedzi, przydały się. Dzisiaj proszę o wyjaśnienie zasad, jakie obowiązują przy rezygnacji prezesa spółdzielni z pracy i funkcji. Nasz statut jest bardzo ogólnikowy i na ten temat nic nie mówi. Otóż nasza pani Prezes co jakiś czas grozi, że odejdzie (na pokaz). Ostatnio rozmawiając z resztą zarządu oświadczyła, że składa wymówienie i brzmiało to poważnie. Owszem, mamy zamiar ją odwołać, bo nie daje sobie rady, ale dopiero po Walnym sprawozdawczym. Skończył się rok obrachunkowy, trzeba zrobić bilans a spółdzielnia nie funkcjonuje tak, jak powinna. W świetle tego wszystkiego, o czym poprzednio Panu pisałam, jestem pełna obaw. Jest możliwe, że nasza koleżanka ma zamiar zwinąć żagle zanim wyjdą na jaw różne nieciekawe fakty. Konsekwencje spadną na resztę zarządu i pozostałych członków. Ucierpi też dobre imię Firmy w społeczności lokalnej – wiadomo, czym się to skończy. Pozdrawiam

    • WaldemarZbik says:

      Dzień dobry,

      Tak jak pisałem powyżej, członek zarządu może zrezygnować z funkcji prezesa zarządu. Może również wypowiedzieć umowę o pracę oraz wypowiedzieć stosunek członkostwa w spółdzielni. Jeśli nie ma odmiennych postanowień w statucie lub umowie dla skuteczności rezygnacji z członkostwa w zarządzie nie jest wymagana zgoda np. walnego zgromadzenia.

      W opisywanej sytuacji możecie poczekać na walne sprawozdawcze i tam poprosić członka zarządu o wyjaśnienie wszystkich wątpliwych spraw, ale możecie też zwołać walne (uchwałą zarządu – na podstawie opisu zakładam, że mamy co najmniej 3 członków zarządu) już teraz i zażądać wyjaśnień i w razie potrzeby sprawdzić wszystkie niezbędne dokumenty (zresztą jeśli zarząd jest wieloosobowy, to rozumiem, że pani prezes nie kieruje samodzielnie spółdzielnią, tylko właśnie w ramach uchwał zarządu, a to oznacza, że przynajmniej pozostali członkowie zarządu powinni wiedzieć, co się w spółdzielni dzieje).

      W razie dalszych pytań, proszę pisać.

      pozdrawiam serdecznie,

      • evka says:

        Bardzo dziękuję za odpowiedź, jest Pan nieoceniony. A jakie jest Pana zdanie na temat zatrudniania w charakterze prezesa osoby z zewnątrz, nie będącej dotąd członkiem spółdzielni, za to z wykształceniem w zakresie zarządzania? Pozdrawiam

        • Waldemar Żbik says:

          Dzień dobry,

          Cieszę się, że mogę pomóc 🙂 Zapraszam do popularyzacji strony i dzielenia się swoim doświadczeniem. Zależy mi na wymianie informacji i doświadczeń praktyków spółdzielczości.

          Co do pytania: w niektórych sytuacjach zatrudnienie specjalistów (bardziej niż na wykształcenie patrzyłbym na praktykę i doświadczenie w zakresie zarządzania) może być dobrym sposobem na wzmocnienie potencjału spółdzielców. Warto zadbać by przy takiej osobie uczył się też ktoś z grona spółdzielców (stwarzamy szanse na wzmocnienie kompetencji członków spółdzielni i w razie potrzeby przejęcie sterów zarządzania). Z drugiej strony powinniśmy mieć zaufanie do takiego specjalisty z zewnątrz, jednocześnie korzystając z narzędzi nadzoru. Przypominam również, że w zasadzie w tej chwili nie ma przeszkód by taki specjalista z zewnątrz został członkiem spółdzielni.

          pozdrawiam serdecznie,

      • Filip Turski says:

        Witam , okolo 3 lat temu w naszej spoldzielni zmarlo dwoch jego czlonkow (rodzice ) prezes i wiceprezes zarzadu. Firma zostala zawieszona za och zycia , przez owa dwojke , i nie odwieszona po ich smierci , od 3 lat . Jako jedyny czlonek zarzadu , nie mam zadnej mocy prawnej by cokolwiek zrobic , a zreszta pracownikow spoldzielni nie jestem wstanie sie porozumiec na tyle zeby , wybrac nowy zarzad , ani zeby zamknac spoldzielnie. Co w takiej sytuacji moge zrobic ?

        • Waldemar Żbik says:

          Dzień dobry Panie Filipie,

          O organie w niepełnym składzie pisałem tutaj: https://spoldzielniasocjalnawpraktyce.pl/zarzad-w-niepelnym-skladzie-czyli-o-organie-kadlubowym-w-spoldzielni-socjalnej/

          Generalnie w takim przypadku będzie wchodziło w grę powołanie kuratora przez sąd, co jednak związane jest z kosztami. Pytanie tak naprawdę, czy macie majątek i chcecie kontynuować działalność, bo jeśli nie to jest tutaj opcja rozwiązania spółdzielni przez sąd w trybie art. 25a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

          Podstawowa sprawa jest taka, czy chcecie prowadzić działalność, czy nie. Od tego będą zależeć dalsze kroki (kurator lub ew. rozwiązanie spółdzielni).

          pozdrawiam serdecznie,
          Waldek Żbik

  2. ecka24 says:

    Witam,

    Bardzo proszę o pomoc. Prezes Zarządu zrezygnował z pełnienia powierzonej mu funkcji poprzez złożenie oświadczenia woli na ręce Członka Zarządu Czy w takim przypadku od dnia złożenia rezygnacji osoba ta przestaje pełnić w/w funkcję? Niestety w statucie spółdzielni nie jest to uregulowane stąd moje wątpliwości. Jednocześnie zostało złożone przez wspomnianą osobę wypowiedzenie członkostwa i spółdzielczej umowy o pracę. W tym przypadku zostanie oczywiście zachowany okres wypowiedzenia, jednak nie wiem, czy rezygnacja z pełnienia funkcji Prezesa obowiązuje od dnia złożenia wypowiedzenia, czy też po upływie okresu wypowiedzenia spółdzielczej umowy o pracę. Chcielibyśmy podpisać umowę na świadczenie usług i nie wiem, czy powinien ją podpisać już nowy Prezes (nie został on jeszcze powołany), czy też może to w okresie wypowiedzenia zrobić jeszcze “stary” Prezes.

    • Waldemar Żbik says:

      Moim zdaniem w takiej sytuacji potrzebne jest przekazanie rezygnacji organowi, który wybrał danego członka zarządu (por. art. 61, par. 1 kodeksu cywilnego), czyli w tym przypadku (jak rozumiem) walnemu zgromadzeniu. Jest to warunkiem skuteczności rezygnacji. Oznacza to, że do tego momentu rezygnująca osoba pozostaje członkiem zarządu.

      Z pozdrowieniami,
      Waldek Żbik

      • ecka24 says:

        Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź:)

  3. ecka24 says:

    Witam,

    Mam problem, który dotyczy oczywiście spółdzielni socjalnej:), a konkretnie rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa w spółdzielni socjalnej. Taka rezygnacja, z pełnienia funkcji prezesa i wypowiedzenie umowy, została złożona miesiąc temu na ręce drugiego członka zarządu . Niestety nic w tym kierunku nie było robione – nie zostały zgłoszone zmiany w KRS. Zgodnie z tym co Pan napisał KRS powinien zostać zawiadomiony w ciągu 7 dni. Nie odbyło się jeszcze Walne Zgromadzenie, które zatwierdziłoby tą rezygnację. Pojawiają mi się pytania:
    1) czy Walne Zgromadzenie musi być zwołane do zatwierdzenia rezygnacji z “bycia prezesem” w spółdzielni socjalnej skoro zostało złożone oświadczenie woli o rezygnacji?
    2) co grozi za niedotrzymanie 7 dniowego terminu na zgłoszenie zmian w KRS?
    3) jeśli okaże się, że Walne Zgromadzenie musi zostać zwołane do akceptacji rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa, czy na tym samym Walnym Zgromadzeniu można powołać nowego prezesa?
    4) czy ksero rezygnacji prezesa zarządu, które trafiło na ręce drugiego członka Zarządu powinno zostać złożone w KRS np zamiast uchwały odpowiedniego organu o odwołaniu członka zarządu (jeśli w tym wypadku taka uchwała nie będzie konieczna)?

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry,

      Więc (nie) po kolei:
      1 i 3. “Oświadczenie woli o rezygnacji powinno zostać złożone organowi, który wybrał danego członka zarządu, czyli walnemu zgromadzeniu” i dopiero od tego momentu można uznać, że wypowiedzenie zostało skutecznie złożone. Tak więc powinniście zwołać walne, które przyjmie do wiadomości rezygnację prezesa i od razu może wybrać nowego (oczywiście musi to być w porządku obrad).

      2. Zacytuję:
      Art. 24 o Krajowym Rejestrze Sądowym:
      1. W przypadku stwierdzenia, że wniosek o wpis do Rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych (postępowanie przymuszające). W przypadku niewykonania obowiązków w tym terminie, sąd rejestrowy nakłada grzywnę na obowiązanych. Przepisu art. 1053 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się.
      2. Sąd rejestrowy może ponawiać grzywnę, o której mowa w ust. 1.”

      4. Do sądu składamy w tym momencie rezygnację prezesa (oryginał, kopię proszę zostawić w spółdzielni) + protokół z walnego, w którym będzie potwierdzenie, że informacja o rezygnacji dotarła do walnego zgromadzenia. Oczywiście w przypadku wyboru nowego prezesa dojdzie jeszcze uchwała w tym zakresie.

      pozdrowienia,
      Waldek Żbik

  4. ecka24 says:

    Witam,

    Nasunęła mi się jeszcze jedna wątpliwość, w kontekście poprzedniego mojego pytania. Czy o Walnym Zgromadzeniu powinna zostać powiadomiona osoba, która złożyła rezygnację z pełnienia funkcji prezesa?

    • Waldemar Żbik says:

      Jeśli jest członkiem spółdzielni, to oczywiście tak. Jeśli nie jest członkiem, to nie musi, ale na miejscu tej osoby dopilnowałbym, by mieć potwierdzenie, że walne przyjęło do wiadomości tę rezygnację.

      pozdrowienia,
      Waldek Żbik

  5. ecka24 says:

    Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź.

  6. evka says:

    W nawiązaniu do powyższego; jeśli na miejsce odwołanych członków zarządu nie zostali wybrani nowi i zarząd jest np. jednoosobowy, to kto powinien złożyć wniosek do KRS o ustanowienie kuratora? Czy druk o dokonanie zmian w KRS można wysłać dopiero, gdy skład zarządu zostanie uzupełniony?

  7. Tomasz says:

    Witam serdecznie mam pytanie, co w sytuacji gdy cały zarząd rezygnuje z funkcji a spółdzielnia funkcjonuje jedynie “na papierze” – nie prowadzi działalności, wszystkie umowy, typu najmu lokalu, konto bankowe, czy świadczenie usług są powypowiadane (w tym także spółdzielcze umowy o pracę) a w spółdzielni nie ma nikogo innego kto mógłby tą funkcję przejąć.

    • Waldemar Żbik says:

      A czy walne zgromadzenie spółdzielni przyjęło do wiadomości tę rezygnację?

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

      • Tomasz says:

        W skład Spółdzielni wchodzą obecnie 3 osoby które są jednocześnie zarządem więc myśle że same na Walnym przyjęły swoją rezygnację.

  8. Tomasz says:

    Przepraszam nie wiem czy nie nastąpił tu mój bład w rozumowaniu, chodziło mi o to że na dobrą sprawę nie było komu tej rezygnacji przyjąć co nie oznacza że jest ona nieskuteczna, przecież bycie członkiem zarządu nie jest funkcją dożywotnią z której nie można zrezygnować a ponieważ praktycznie nie było na czyje ręce tej rezygnacj złożyć więc przypuszczam że do KRS zostanie złożone jakieś oświadczenie o rezygnacji z funkcji

    • Waldemar Żbik says:

      Rozumiem, przy czym zgodnie z tym co pisałem powyżej “oświadczenie woli o rezygnacji powinno zostać złożone organowi, który wybrał danego członka zarządu, czyli walnemu zgromadzeniu”. Jest to warunek skutecznego złożenia rezygnacji.

      Tak samo, gdyby np. członek spółdzielni chciał z niej wystąpić, to oświadczenie w tej sprawie składa nie koledze – członkowi spółdzielni, ale na ręce członka zarządu.

      W przypadku o którym mówimy spółdzielnia jest reprezentowana przez walne zgromadzenie (zakładam, że nie mamy rady nadzorczej), więc do tego organu należy kierować swoje kroki. Warto też pamiętać, że zgodnie z kodeksem cywilnym art. 61. § 1 “Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest
      złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.” W przypadku walnego zgromadzenia może się ono zapoznać z treścią tylko podczas swoich obrad należycie zwołanych (bo wtedy mamy do czynienia z walnym zgromadzeniem).

      Oczywiście zawsze można złożyć oświadczenie do KRS z opisem sytuacji. Sam jestem ciekaw, jak sąd na to zareaguje w tym przypadku…

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

  9. Julka says:

    Witam,
    mam pytanie sprawa wygląda następująco. Chciałabym zrezygnować z funkcji prezesa, ale co w przypadku jeśli wszyscy członkowie nie wyrażają chęci w uczestniczeniu w Walnym Zgromadzeniu tym samym nie mogę przekazać rezygnacji bo zostałam wybrana przez Walne Zgromadzenie. Co mogę zrobić w takiej sytuacji ?

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry,

      A nie macie walnego zgromadzenia sprawozdawczego? Tak czy tak dążyłbym do zwołania walnego zgromadzenia. Myśli Pani, że członkowie celowo nie przyjdą?

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

      • Julka says:

        Sprawodawcze Walne Zgromadzenie mieliśmy już maju, wtedy poinformowałam nieoficjalnie że będę w niedlugiej przyszłości składać rezygnację. Z nieoficjalnych inf wynika że członkowie spółdzielni celowo mogą mnie przyjść aby zatrzymać mnie na funkcji prezesa. Druga sprawa czy mogę zwołać walne zgromadzenie jeśli pozostali członkowie zarządu nie wyrażają zgody?

        • Waldemar Żbik says:

          Proszę zrobić posiedzenie zarządu i porozmawiać z pozostałymi członkami zarządu w sprawie zwołania walnego. Sprawdźmy najpierw, czy uda się przejść normalną ścieżką.

          Absurdalnym wydaje mi się utrudnianie złożenia oświadczenia woli w sprawie rezygnacji. Członkostwo w zarządzie jest w końcu dobrowolne.

          pozdrawiam,
          Waldek Żbik

  10. Piotr Małecki says:

    Dzień dobry,

    po złożeniu wniosku o wykreślenie mnie z KRS spółdzielni, otrzymałem wezwanie do usunięcia przeszkody w dokonaniu wpisu poprzez złożenie uchwały o powołaniu nowego członka zarządu, ponieważ jak wynika ze statutu spółdzielni, zarząd składa się z dwóch członków, a wobec mojej rezygnacji spółdzielnia nie posiada organu reprezentacji? Czy to nie spółdzielnia powinna otrzymać takie wezwanie w innym trybie, niezależnie od wykreślanie mojej osoby? Nie mam żadnego wpływu na powołanie nowego członka zarządu, tego dokonuje rada nadzorcza w spółdzielni. Do tego zakreślono siedmiodniowy termin. Uprzejma prośba o poradę co w tej sytuacji zrobić.

    Z poważaniem,
    Piotr Małecki

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry Panie Piotrze,

      Dodatkowe pytania: na jaką podstawę prawną powołuje się sąd? kto złożył wniosek o wykreślenie – Pan jako były członek zarządu?

      Wiem, że sądy będą teraz przykładać dużą wagę do tego, by podmiot nie był bez reprezentacji, bo wtedy robi się spory bałagan, stąd pewnie takie działanie.

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

      • Piotr Małecki says:

        Źle się wyraziłem w moim pytaniu, wniosek nie złożyłem bezpośrednio ja, tylko drugi (i ostatni) członek zarządu. W postanowieniu nie została wskazana podstawa prawna, ale przeglądając ustawę o krs odnoszę wrażenie, że jest nią art. 24 ust. 1a. Zależy mi na wykreśleniu mnie z krs, ponieważ przez figurowanie w rejestrze mam problem z rejestracją urzędzie pracy. Czy w razie odpisania sądowi, że uchwała nie została podjęta, wniosek nie zostanie uwzględniony i nie dojdzie do wykreślenia? Co w takiej sytuacji, z tego co wiem rezygnacja jest skuteczna z chwilą jej przekazania spółdzielni, jeśli krs odmówi, to czy nadal jestem w zarządzie? Z góry dziękuję za pomoc.

        • Waldemar Żbik says:

          ok, czyli jak rozumiem, pismo było kierowane do spółdzielni. Pytanie, czy Pana rezygnacja została złożona organowi, który Pana wybrał (walnemu zgromadzeniu?)? Jeśli tak, to jest skuteczna, natomiast sąd pewnie będzie dążył do tego, by spółdzielnia uzupełniła skład zarządu.

          Ciekawy przypadek, będę wdzięczny za info, jak się to skończyło 🙂

          pozdrawiam,
          Waldek Żbik

          • Piotr Małecki says:

            Najgorsze jest to, że krs wydaje sie warunkować moje wykreślenie powołaniem nowej osoby w skład zarządu, a ja na to nie mam żadnego wpływu…

          • Waldemar Żbik says:

            Rozumiem, że ma to znaczenie w kontekście rejestracji w urzędzie pracy. Przedłożyłbym jednak na Pana miejscu rezygnację, protokół z walnego, które przyjęło do wiadomości tę rezygnację i pismo z sądu z wyjaśnieniem, że niezależnie od wpisu w KRS nie pełni Pan żadnej funkcji w spółdzielni.

            pozdrawiam,
            Waldek Żbik

  11. Katarzyna says:

    Witam.
    Jestem członkiem spółdzielni socjalnej oraz członkiem Zarządu spółdzielni . Złożyłam wypowiedzenie i chciałabym zapytać kiedy wygasa w moim przypadku członkostwo. Drugie pytanie – mam zobowiązania wobec firmy(w tym przypadku złożyłam podpis przy udzielaniu kredytu dla firmy). Czy z chwilą ustania pracy, będę w jakis sposób odpowiedzialna za kredyt?

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry Pani Katarzyno,

      1. Członkostwo ustaje po upływie okresu wypowiedzenia, a ten wynika ze statutu, więc tam należy szukać odpowiedzi.
      2. Jeśli nie poręczała go Pani jako osoba fizyczna, ale tylko podpisała umowę w imieniu spółdzielni, to nie.

      pozdrawiam serdecznie,
      Waldek Żbik

  12. Katarzyna says:

    Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Obawiam się, że pracodawca nie zgodzi się na wypowiedzenie natychmiastowe. Czy i kiedy pracodawca ma do tego prawo? Czy jeśli nie otrzymam zgody, to co, jeśli porzucę pracę? Otrzymam świadectwo pracy?
    Pozdrawiam
    Katarzyna

    • Katarzyna says:

      Dodam tylko, że moje wypowiedzenie nie zostało jeszcze przeczytane przez pracodawce ponieważ jest na urlopie. I w zasadzie nie wiem jaka będzie jego reakcja, stąd moje pytanie o wypowiedzenie natychmiastowe.

  13. Aga says:

    Dzień Dobry,

    w grudniu 2021r. złożyłam rezygnację z funkcji prezeski spółdzielni z dniem 31 stycznia br. Moja rezygnacja została formalnie ogłoszona 31.01.2022r. Już wcześniej zarząd był kadłubowy. Na moje miejsce nie została wybrana nowa osoba a Walne zostało wydłużone o kolejne terminy (nie brałam już w nich udziału) i nie wiem jakie decyzje podjęli członkowie i członkinie spółdzielni. Wiem jedynie, że została wybrana osoba pełniąca obowiązki (albo prezesa albo członka zarządu). Od tego czasu, mimo wielu pisemnych próśb, nie mam wglądu w protokół z walnego zebrania członków spółdzielni, nie podpisałam listy obecności etc. Wysłałam prośbę o wykreślenie z KRS zgodnie ze stanem faktycznym. Pytanie gdzie jeszcze mogę zgłosić występujące moim zdaniem nieprawidłowości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *