Jak szybko założyć spółdzielnię socjalną? cz. 2

Masz przyznaną dotację na założenie spółdzielni socjalnej? Chcesz jak najszybciej rozpocząć działalność i zacząć pracować? Boisz się, że ktoś zwinie Ci pierwsze, ustalone już zlecenia? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak przyśpieszyć proces rejestracji.

Proste rozwiązanie.

Na początek sposób nieśmiertelny, czyli tradycyjne pismo z prośbą. Zawsze zwiększa to szanse na spojrzenie przez sąd przychylnym okiem na nasz wniosek i pewne przyśpieszenie procesu. Zwłaszcza jeśli powołamy się na naszą trudną sytuację i chęć rozpoczęcia pracy… Dodatkowo, jeśli zakładamy spółdzielnię w ramach projektu unijnego i oczekujemy na dotację, możemy załączyć pismo podmiotu realizującego dany projekt, co zwiększy naszą wiarygodność.

Co jeszcze możemy zrobić?

Przede wszystkim musimy poprawnie przygotować komplet dokumentów. Jakie błędy są tutaj często spotykane? Przykładowo może to być (no dobra sprawę numer dwa sam miałem kiedyś na sumieniu J):

  • brak przedłożenia niektórych załączników np. notarialnie (lub przed pracownikiem sądu) potwierdzonych podpisów (skutek: wezwanie do uzupełnień)
  • nieprawidłowo wypełnione dokumenty np. przedmiot działalności określony w dokumencie KRS WM nie zgadza się z przedmiotem działalności określonym w statucie (a wierzcie mi: czasem sąd sprawdza dosłownie miejsce postawienia kropki), opis reprezentacji spółdzielni przedstawiony w polu 3, części 1.2 załącznika do wniosku KRS WK nie pokrywa się z zapisami statutu dotyczącymi sposobu reprezentacji podmiotu
  • niezgodność statutu z prawem (zawsze daj więc statut do przejrzenia prawnikowi lub doświadczonemu doradcy, Twoja fantazja może nie mieć pokrycia w prawie :)), co będzie wiązało się z koniecznością dokonania poprawy (czyli będziesz musiał zrobić Walne Zgromadzenie członków założycieli i podejmować odpowiednią uchwałę); wybacz, ale tutaj nieco się rozpiszę: jeśli zakładasz spółdzielnię socjalną z dotacją ze środków unijnych możesz się spotkać z wymogiem realizatora takiego projektu, aby w statucie zamieścić wymóg (obowiązekbycia członkiem przez co najmniej 12 miesięcy – nie rób tego, negocjuj! Jest to niezgodne z podstawową zasadą spółdzielczą – dobrowolności członkostwa (sąd może zażądać zmiany takiego zapisu)
  • niespójności w dokumentach np. na Walnym Zgromadzeniu było obecnych 9 osób, a suma głosów z danego głosowania to 7 głosów – sąd w takiej sytuacji zażądał wyjaśnienia przewodniczącego zgromadzenia.

Na pocieszenie dodam, że w tej chwili proces rejestracji jest i tak szybki 🙂 Średnio zajmuje około 4 – 5 tygodni. W okresie prehistorycznym (w przypadku polskich spółdzielni socjalnych to są lata 2004 – 2006, a nawet 2007) proces rejestracji ciągnął się  kilka miesięcy (standardem były 2-3 miesiące), a rekordziści czekali na rejestrację spółdzielni nawet powyżej 8 miesięcy.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli interesują Cię informację dotyczące zakładania spółdzielni socjalnej, polecam:

Rate this post

One thought on “Jak szybko założyć spółdzielnię socjalną? cz. 2

  1. WaldemarZbik says:

    Po moich ostatnich doświadczeniach muszę przyznać, że rejestracja nadal w niektórych sądach trwa 3 miesiące, a czasem nawet dłużej.

    pozdrawiam,
    Waldek Żbik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *