Czy członek spółdzielni powinien mieć dostęp do wszystkich dokumentów spółdzielni cz. 2?

zarządzanie spółdzielnią socjalną

Kontynuujemy dzisiaj temat dostępu członków spółdzielni do jej dokumentów. Ostatnio było o prawach członka w tym zakresie. Dzisiaj skupimy się na wyjątkach i prawie spółdzielni do odmowy dostępu do umów zawieranych z osobami trzecimi. Dowiesz się również czy członek spółdzielni powinien mieć dostęp do wszystkich pozostałych dokumentów spółdzielni?

Wyjątki dot. dostępu do umów, czyli czy zawsze członek spółdzielni powinien mieć wgląd do umów zawieranych z osobami trzecimi?

Zgodnie z art. 18 § 3 prawa spółdzielczego: Spółdzielnia może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę.

Rozważmy to na przykładzie: mamy spółdzielnię, która zajmuje się odśnieżaniem miejskich dróg; w ostatnim roku wygrała przetarg i zawarła umowę na odśnieżanie kilku ulic w mieście. Zarząd spółdzielni dowiedział się, że osoba związana z jednym z członków spółdzielni rozpoczęła działalność konkurencyjną i zamierza wystartować w przetargu na odśnieżanie w bieżącym roku. W tym czasie ów członek spółdzielni zażądał od zarządu udostępnienia umowy z miastem na odśnieżanie. Moim zdaniem w tej konkretnej sytuacji może istnieć uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem spółdzielni i przez to wyrządzi spółdzielni znaczną szkodę

Inną przyczyną odmowy udostępnienia umowy jest naruszenie praw drugiej strony umowy. Przykładowo, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego (dla dociekliwych: wyrok z dnia 3 grudnia 2010 r Sygn. akt I CNP 16/10) udostępnienie przez spółdzielnię członkowi umów zawartych z osobami trzecimi, w których znajdują się zapisy dotyczące tajemnicy handlowej, stanowiłoby naruszenie prawa kontrahenta do zachowania treści umowy w tajemnicy.

Dodam jeszcze, że odmowa powinna być wyrażona na piśmie.

Jakie możliwości ma członek, jeśli spółdzielnia odmówi mu dostępu do umów z osobami trzecimi?

Członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie spółdzielni do udostępnienia tych umów. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia członkowi pisemnej odmowy.

Powyższe postępowanie zabezpiecza więc interes członka i zapobiega nadmiernemu wykorzystaniu prawa do odmowy.

A jak wygląda sprawa z innymi dokumentami?

Ustawa jasno wskazuje do jakich dokumentów ma dostęp członek spółdzielni (pisałem o tym w poprzednim wpisie). Tym samym jako pojedyncza osoba nie ma on prawa żądać dostępu do innych dokumentów.

Przypominam jednak, że funkcje kontrolne i nadzorcze wykonuje rada nadzorcza, która jako organ może już żądać dostępu do każdego dokumentu spółdzielni. Jeśli rada nadzorcza nie została powołana, jej kompetencje wykonuje walne zgromadzenie.

Oznacza to, że w przypadku braku rady nadzorczej i w razie takiej potrzeby (np. wątpliwości co do działań zarządu) walne zgromadzenie może oddelegować swoich dwóch przedstawicieli do sprawdzenia pozostałej dokumentacji spółdzielni. Wymaga to uchwały walnego zgromadzenia, trzeba więc w tym zakresie zachować wszystkie wymogi z tym związane.

To tyle na temat dostępu członków do dokumentów spółdzielni. Zachęcam Cię do dzielenia się Twoim doświadczeniem oraz, jeśli uznasz to za stosowne, do popularyzacji tego tekstu.

4 komentarze o “Czy członek spółdzielni powinien mieć dostęp do wszystkich dokumentów spółdzielni cz. 2?

  1. Kasia mówi:

    Witam czy jeden z Członków Spoldzielni jest to osobowość prawna czyli Urząd Gminy może zlecic audtyt wewnetrzny spoldzielni .

    • Waldemar Żbik mówi:

      Dzień dobry Pani Kasiu,

      Pewnie tak, ale pytanie jaki byłby cel i podstawa prawna audytu i kto ostatecznie podejmie decyzje…

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

  2. Kasia mówi:

    Witam Pan Wojt zaprosił Prezesa Spoldzielni i poinformował go ze od dnia…bedzie przeprowadzony audyt w spółdzielni .Pan audytor jest zatrudniony w gminie jako audytor wewnetrzny . Czy reszta członków ma prawo wyrazić na to zgodę i wogole czy mozna zlecic taki audyt skoro spoldzielnia nie opiera sie o ustawie o finansach publicznych i gmina nie dotuje spoldzielni. Czy spoldzielnia moze dostac ocenę negatywną za to ze nie “Pozyskuje spółdzielców”.Zarzad nie może zmusić pracowników spoldzielni do tego aby przystapili jako czlonkowie i wplacili udziały. Czy w ten sposob spoldzielnia nie realizuje celow statutowych? . To wynika z opini Pana audytora . Czy informacje uzyskane w trakcie audytu mogą być przekazywane na Komisji Rady Gminy oraz protokół koncowy audytu. Pozdrawiam

    • Waldemar Żbik mówi:

      Dzień dobry Pani Kasiu,

      A na jaką podstawę prawną powołał się Wójt / audytor, szczególnie w kontekście dostępu do danych osobowych? Rozumiem, że audytor był pełnomocnikiem Wójta, więc w kontekście dostępu do dokumentów miał uprawnienia członka, ale tylko takie. Chyba, że była inna podstawa prawna, ale jeśli gmina nie dotuje spółdzielni i oprócz niej są inni członkowie spoza sektora finansów publicznych, to chętnie przyjrzę się tej podstawie prawnej (nie mówię, że jest to niemożliwe, ale wydaje mi się naciągane, choć zastrzegam, że nie jestem ekspertem od ustawy o finansach publicznych).

      Co do przytoczonej oceny, to zarząd może prowadzić działania informujące o możliwościach przystąpienia, może zachęcać, ale to ostatecznie pozostaje do decyzji pracowników. Osobiście nie widzę podstaw do formułowania ocen negatywnych, chyba że np. zarząd spółdzielni był zobowiązany przez członków do pozyskania spółdzielców z jakiś powodów.

      Co do ostatniego pytania, to w zasadzie zależy to od podstawy prawnej i zakresu przekazywanych informacji (nie mam informacji, co dokładnie było przedmiotem audytu).

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *