Jak podzielić spółdzielnię socjalną? [Infografika]

prawo w spółdzielni socjalnej

Dzisiaj zajmiemy się tematem podziału spółdzielni socjalnej. Czy wiesz, w jaki sposób wyodrębnić ze spółdzielni socjalnej inny podmiot? Jakie wymogi należy spełnić? Na co zwrócić uwagę? Zapraszam do zapoznania się z poniższym wpisem.

Kiedy podział spółdzielni będzie miał sens?

Zakładam, że w przynajmniej dwóch przypadkach:

  • mamy jednostkę organizacyjną (np. lokal gastronomiczny), która cechuje się dużą samodzielnością i by dalej się rozwijać z pewnych powodów (np. ułatwi to zarządzanie) rozsądnym rozwiązaniem będzie pełna odrębność organizacyjna i majątkowa,
  • mamy w spółdzielni dwie grupy, które się nie dogadują i nie są w stanie wspólnie pracować.

Podział spółdzielni socjalnej – informacje wprowadzające

Podstawowa rzecz jest taka, że spółdzielnia socjalna może podzielić się wyłącznie na dwie lub kilka spółdzielni socjalnych. Nie ma możliwości, by ze spółdzielni socjalnej bezpośrednio powstała spółka z o.o. czy indywidualna działalność gospodarcza. Oczywiście spółdzielnia może np. sprzedać część sprzętu swojemu członkowi, a ów członek może w oparciu o ten sprzęt np. założyć indywidualną działalność gospodarczą.

Jak wygląda proces podziału spółdzielni socjalnej?

Tutaj przygotowałem dla Ciebie infografikę.

Jak podzielić spółdzielnię socjalną? Infografika.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Zwracam uwagę na to, że:

  • wszystkie w/w elementy uchwały o podziale są obowiązkowe (uchwała o podziale bez tych elementów jest prawnie bezskuteczna),
  • do podjęcia uchwały o podziale spółdzielni socjalnej wystarczy zwykła większość głosów,
  • dokonując podziału spółdzielni należy pamiętać o proporcjonalności podziału jej majątku – powstająca spółdzielnia powinna przejąć majątek w pewnym stopniu odpowiedni do liczby przechodzącej do niej członków i wielkości ich udziałów,
  • statut powstającej spółdzielni nie może uszczuplać nabytych praw majątkowych członków,
  • po zarejestrowaniu nowopowstałej spółdzielni za zobowiązania powstałe przed podziałem spółdzielni, spółdzielnia dotychczasowa i nowa odpowiadają solidarnie.

To tyle w temacie podziału spółdzielni. Zachęcam do komentowania wpisu oraz jego popularyzacji z wykorzystaniem przycisków poniżej.

Rate this post

3 thoughts on “Jak podzielić spółdzielnię socjalną? [Infografika]

  1. evka says:

    Art. 108 Prawa spółdzielczego: (…)mogą na podstawie uchwały podjętej większością głosów tych członków wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni (…) Nie bardzo rozumiem, czego dotyczy ten fragment; jeśli 5 osób chciałoby wyodrębnienia – czyli podziału spni, mają zrobić zebranie, podjąć uchwałę? i dopiero wysunąć żądanie w/s walnego? Ile osób powinno podpisac takie żądanie (zwykle o zwołanie walnego nie mniej niż 3) Bardzo proszę o komentarz, pozdrawiam

    • Waldemar Żbik says:

      Rozumiem, że chodzi o art. 108b prawa spółdzielczego. Jest to szczególny tryb podziału spółdzielni. Jego warunkiem jest istnienie wyodrębnionej organizacyjne jednostki spółdzielni lub nadającej się do wyodrębnienia części majątku spółdzielni.

      W tym trybie pierwszy etap to zwołanie zabrania ogółu członków, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z taką jednostką organizacyjną. Członkowie Ci większością głosów podejmują uchwałę o wystąpieniu do zarządu spółdzielni z żądania zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni. Z racji tego, że z tej grupy członków ma zostać wydzielona spółdzielnia socjalna powinno być minimum 5 takich członków.

      pozdrowienia,
      Waldek Żbik

  2. evka says:

    I wszystko jasne 😉 Dziękuję i też pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *