Witaj na pokładzie 🙂

Sprawdź swoją skrzynkę e-mail. Powinna do Ciebie dotrzeć specjalna wiadomość powitalna. Jeśli nie dotarła, sprawdź folder SPAM.

Jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz każdy e-mail ode mnie (informację o nowym wpisie na blogu + od czasu do czasu dodatkowe specjalne informacje dot. spółdzielczości socjalnej), dodaj teraz mój adres e-mail do listy kontaktów w Twoim koncie mailowym (dzięki temu moje maile nigdy nie trafią do SPAM-u). Możesz też odpowiedzieć na wiadomość ode mnie (jeśli nie wiesz, co napisać, wpisz w treści np. “kwadratowy zając”:)) – efekt będzie ten sam (mój adres e-mail zostanie automatycznie dodany do listy Twoich kontaktów).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej nt. spółdzielczości socjalnej, polecam Ci moją książkę “Spółdzielczość socjalna. Poradnik skrajnie praktyczny”.

Dziękuję za współpracę i do przeczytania,

podpis

Waldek Żbik

 

 

13 thoughts on “Gratulacje! Jesteś już w mojej bazie osób zapisanych na newsletter!

  1. Anna says:

    Dzień dobry mam zapytanie na temat spółdzielni socjalnej 🙂 Jak to wygląda jeśli spółdzielnia istnieje 12 miesięcy , Ma podpisaną umowę z Fundacją Barka,na 12 miesięcy,która się kończy pod koniec roku. Więc pytanie jest takie: Czy Spółdzielnia po upływie roku działalności musi oddać cokolwiek na rzecz Spółdzielni innej to co zakupiła za dotacje ?Bo w umowie niema nic na ten temat napisane.Jak to mają wyjaśnić bo zostali sami sobie,nie mają konkretnych odpowiedzi na ten temat z Fundacji Barka ,pisali pismo lecz do dziś nie otrzymali odpowiedzi.Bardzo proszę o pomoc dla tych ludzi bo sami sobie nie poradzą z tym problemem z góry dziękuje pozdrawiam. Z poważaniem Anna

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry,

      Generalnie sprzęt zakupiony z dotacji jest własnością spółdzielni (faktycznie dotacja podlegałaby zwrotowi, jeśli spółdzielnia nie prowadziłaby działalności przez 12 miesięcy lub nie byłyby spełnione inne warunki umowy). Nie widzę podstaw do przekazywania tego sprzętu na rzecz innej spółdzielni. Proszę zadbać o zwrot zabezpieczenia umowy (np. projektodawca powinien zwrócić weksle, które były tym zabezpieczeniem) – oczywiście po jej pełnym wykonaniu.

      pozdrowienia,
      Waldek Żbik

  2. Barbra says:

    Witam. Mam pytanie czy jeśli członek spółdzielni zalega za czynsz można przekierować jego udziały na poczet tego czynszu? I jeśli jest wzywany w danym terminie do uzupełnienia udziału i nie uzupełnia ten udział można to wykreślić?
    Czy podpisując aneksy do umów najmu ale nie z członkami spoldziekni czy na ta okoliczność musi być uchwała rady lub zarzadu?
    I w przypadku gdy aneksy będą dla członków spółdzielni o możliwości podnajmu lokalu czy wtedy rada czy zarzad podejmuje taka uchwale?
    Czy wypłatę z podziału nadwyżki jeśli walne podjęli taka uchwale i zobowiązał zarzad ale chce rozszerzyć ta uchwale walnego zgrm to może to zrobić rada czy zarzad i wtedy o jakiej treści zawrzec taka uchwale?
    Kolejne pytanie. Jeśli że spółdzielni odchodzi kierownik spółdzielni który był jednocześnie pełnomocnikiem zarządu i był krs czy aktualny prezes i zarząd może podjąć decyzję uchwała ze schemat organizacyjny spółdzielni będzie bez kierownika? Czy wogole możliwe jest aby kierownika nie bylo?
    Pozdrawiam
    B.

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry,

      Z treści pytań wnioskuję, że nie dotyczą one spółdzielni socjalnej, a ja nie zajmuje się innymi rodzajami spółdzielni, w szczególności spółdzielniami mieszkaniowymi.

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

  3. Artur says:

    1. Czy członek spółdzielni (członek lub założyciel) może prowadzić działalność gospodarczą wykluczającą się tematycznie z działalnością spółdzielni?
    2. Czy przyszły członek spółdzielni socjalnej – SS (członek lub założyciel) może zostać pozbawiony statusu bezrobotnego, zaś niepełnosprawny zasiłku stałego z MOPS czy GOPS?
    3. Albo jak zostanie ten zasiłek ograniczony jeżeli wniesie wkład do SS?
    4. Dlaczego nie można być członkiem spółdzielni socjalnej ubiegając się o dotacje z PFRON-u na działalność społeczną?

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry Panie Arturze,

      Odpowiadam:
      1. Tak, przy czym jeśli działalność prowadził już wcześniej, to prawdopodobnie nie będzie zaliczany do grupy osób defaworyzowanych.
      2. Spotkałem się zwłaszcza z sytuacją, gdzie urząd pozbawiał statusu bezrobotnego w kontekście bycia członkiem spółdzielni lub członkiem zarządu spółdzielni (nie jest to jednak przesądzone i wymaga analizy indywidualnej sytuacji). Jeśli mówimy o sytuacji przyszłej, to nie widzę ku temu podstaw. Nie spotkałem się natomiast z sytuacją pozbawienia kogoś zasiłku z MOPS czy GOPS tylko dlatego, że był członkiem spółdzielni (rozumiem, że mówimy o sytuacji, w której ta osoba nie podjęła jeszcze pracy).
      3. Jest to możliwe, ale mamy tutaj kontekst pracy i zarabiania danej osoby.
      4. Tego pytania nie rozumiem. Nie wiem, jaką dotację ma Pan na myśli. Jeśli mówimy o dotacji na wniesienie wkładu do spółdzielni, to faktycznie jest tam wymóg, że nie można być członkiem.

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

  4. Aleksandra says:

    Jestem w trakcie poszukiwania rozwiązania na swój pomysł i cel. Mam pytanie . Jestem w trakcie urlopu zdrowotnego i nie że względów zdrowotnych nie mogę wrócić do miejsca pracy tylko myślę o utworzeniu spó ml dzielni, możliwe że wspólpracy z kimś albo z fundacją . Jakie rozwiązanie. Posiadam grupę niepełnosprawności. Jaką formę rozwiązania Pan by mi proponował . Czy gdybym przeszła na rentę to mogłabym taką spóldzielnię utworzyć lub w nie być?

    • Waldek Żbik says:

      Dzień dobry,

      Najprościej podłączyć się do czegoś, co już działa, ale jednocześnie trudno taki działający podmiot znaleźć, by robił to, co akurat chcemy / możemy robić + żebyśmy wpasowali się w zespół.

      Posiadanie niepełnosprawności jest już przesłanką do zaliczenia danej osoby do grupy osób defaworyzowanych, więc może Pani założyć spółdzielnię socjalną. Pytanie tylko o pomysł (co konkretnie miałaby robić spółdzielnia), o klientów, szacowane przychody / koszty itd. Aby założyć spółdzielnie potrzebujemy najpierw 3 osoby, docelowo (po roku) kolejne dwie.

      pozdrowienia,
      Waldek Żbik

  5. Tomasz says:

    Witam,

    O jakie dotacje, dofinansowania można się starać zakładając SS? Jakie są to kwoty?

    • Waldek Żbik says:

      Dzień dobry,

      Jeśli chodzi o środki unijne, to jest to ok. 32 tys. zł na utworzenie miejsca pracy + drugie tyle na jego utrzymanie przez 12 miesięcy.

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

      • Waldek Żbik says:

        Przy czym to “drugie tyle” dotyczy wyłącznie pełnego etatu.

        pozdrawiam,
        Waldek Żbik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *