Z jakich dotacji dedykowanych dla spółdzielni socjalnej z PFRON można skorzystać w 2019 r.?

dotacje i preferencje dla spółdzielni socjalnych

Wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, obok środków unijnych i Funduszu Pracy, to jedno z podstawowych źródeł finansowania spółdzielni socjalnej. Jest chyba najmniej popularne, ale i tak warto wiedzieć z czego i na jakich zasadach można skorzystać.

Dodam jeszcze, że artykuł dotyczy wsparcia dedykowanego dla spółdzielni socjalnej, czyli nie będziemy się zajmować narzędziami, z których mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy (dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy skierowanej osoby niepełnosprawnej).

Kto może skorzystać z tego wsparcia?

Generalnie wsparcie kierowane jest dla osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne albo poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

Jakie formy wsparcia są możliwe?

Po nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, która weszła w życie w 2018 r. są tutaj 4 formy wsparcia – dotacja na:

 • założenie spółdzielni socjalnej,
 • przystąpienie do spółdzielni socjalnej,
 • stanowisko pracy w spółdzielni socjalnej,
 • pokrycie kosztów wynagrodzenia w spółdzielni socjalnej.

Warto zauważyć, że w przypadku dwóch pierwszych form wnioskodawcą i stroną umowy jest osoba niepełnosprawna, a w przypadku dwóch ostatnich jest to spółdzielnia socjalna. Ma to daleko idące konsekwencje w kwestii obowiązków i odpowiedzialności za ewentualny zwrot dotacji (jeśli nie będą spełnione warunki określone umową, w tym wymagana trwałość miejsca pracy dotacja podlega zwrotowi).

Dodam jeszcze, że dwie pierwsze formy wsparcia funkcjonują od wielu lat, a dwie ostatnie zostały wprowadzone w zeszłym roku.

Jaka jest wysokość wsparcia i wymagana trwałość?

Szczegóły przedstawia poniższa tabela.

Forma dotacjiWysokość wsparciaWymagana trwałość Wymagany wymiar czasu pracy
założenie spółdzielni socjalnejok. 29 tys. zł, maks. 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia 12 miesięcyprzepisy wprost tego nie definiują, ale w praktyce urzędy często wymagają zatrudnienia na pełny etat
ok. 72,5 tys. zł, maks. 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia 24 miesiące
przystąpienie do spółdzielni socjalnejok. 29 tys. zł, maks. 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia12 miesięcy
ok. 72,5 tys. zł, maks. 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia 24 miesiące
stanowisko pracy w spółdzielni socjalnejok. 29 tys. zł, maks. 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia12 miesięcynie określono, ale środki udzielane są proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej, a podane wartości dotyczą pełnego etatu
ok. 72,5 tys. zł, maks. 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia 24 miesiące
pokrycie kosztów wynagrodzenia w spółdzielni socjalnej13 500 zł – maks. minimalne wynagrodzenie na osobę niepełnosprawną na miesiąc przez 6 miesięcy
12 miesięcy

Gdzie należy się zgłosić?

W przypadku chęci skorzystania z dotacji z PFRON należy się zgłosić do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej. Funkcje starosty w omawianym obszarze wykonuje zwykle urząd pracy, ewentualnie ośrodek pomocy społecznej, więc tam należy skierować swoje kroki. Dotyczy to każdej z omawianych form wsparcia.

Jaka jest podstawa prawna dot. tych dotacji?

Jest to:

oraz przepisy wykonawcze, czyli:

To tyle nt. wsparcia z PFRON dla spółdzielni socjalnych. Jeśli chcesz poznać szczegóły dot. poszczególnych form dotacji, zawartość wniosku, inne obowiązki spółdzielni i takie tam, to daj mi znać w komentarzu lub napisz do mnie.

4/5 - (5 votes)

2 thoughts on “Z jakich dotacji dedykowanych dla spółdzielni socjalnej z PFRON można skorzystać w 2019 r.?

 1. Kielczanin says:

  Witam.Może to zawariowany pomysl-by otwierac firme w czasie kryzysu. Ale sądzę ,że kryzys spowoduje to że dla wielu osób kwestia priorytetową bedzie cena produktu. A mam pomysl na produkt 45-55% tanszy niz konkurencja….Obecnie jest on na rynku, ale jako pol produkt-do samodzielnego zlożenia i majacy pare wad. Znajomy m know how jak te wady wyeliminowac i potrafi skladac ten produkt. Dodatkowo sprzedaz takich produktów rosnie w Polsce w tempie ponad 30% rocznie. Posiadam również kontakty, które ulatwily sprzedaż… Martwie sie jedynie tym,ze przez pierwsze miesiace sprzedaz moze byc mala lub prawie zadna.Natomiast kwota 13500zl z dotacji wystarczy jedynie na 5 wyplat 1 osoby, a potrzeba w spoldzielni minimu m 2-3 osob….Czy można prosic o aktualne projekty dotacji na rok 2020?

  • Waldemar Żbik says:

   Dzień dobry,

   W Kielcach jest to Kielecko Ostrowiecki Ośrodek Wsparcie Ekonomii Społecznej: http://koowes.pl/

   Życzę powodzenia 🙂

   pozdrawiam,
   Waldek Żbik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *