Odpowiadam na pytania dot. pakietu „Prawo w spółdzielni socjalnej. Niezbędnik praktyka”

prawo w spółdzielni socjalnej

Do 7 grudnia b.r. trwa przedsprzedaż III Wydania pakietu „Prawo w spółdzielni socjalnej. Niezbędnik praktyka”. Pomyślałem, że to dobry powód, by zebrać kilka pytań dot. Niezbędnika, jakie otrzymałem teraz lub przy sprzedaży wcześniejszych wydań. Zapraszam.

„Uczestniczyłem w bezpłatnych trzydniowych szkoleniach ze spółdzielczości socjalnej. Czy wydawanie pieniędzy na taki produkt ma sens?”

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo nie wiem jaki był poziom szkolenia. Sam jednak prowadzę takie szkolenia i wiem, że łatwiej jest wrócić np. do zeszytu treningowego niż do materiałów szkoleniowych. Szkolenia mają za zadanie wyposażyć w wiedzę, przećwiczyć w praktyce pewne rzeczy, ale rzadko kiedy kończą się przekazaniem pełnych i wyczerpujących instrukcji w stosunku do najbardziej typowych spraw, które wcześniej czy później wystąpią w każdej spółdzielni. Nie mówiąc już o przekazaniu wzorów i przykładów dokumentów, które w takich sytuacjach będą potrzebne (nie taki jest bowiem cel szkolenia).

Moim zdaniem, niezależnie od poziomu startowego, pakiet będzie dla Ciebie przydatny, bo znacznie uprości i przyśpieszy dokumentowanie decyzji w spółdzielni, a przy tym pozwoli uniknąć błędów.

Jeśli chcesz poznać dokładną listę dokumentów dołączonych do pakietu, zachęcam do zapoznania się ze spisem treści zeszytu treningowego (na str. 15 jest lista załączników). Poza tym na płycie znajduje się specjalne menu, które ma pomóc poruszać się po jej zawartości. Możesz to zobaczyć tutaj.

„Kto nie powinien kupować pakietu?”

Jeśli tylko luźno interesujesz się spółdzielczością socjalną, nie będziesz jej zakładał lub prowadził, to faktycznie nie potrzebujesz tego pakietu. Jest to rozwiązanie dla spółdzielców, którzy na co dzień borykają się z formalnościami i wątpliwościami prawnymi.

Nie inwestuj w pakiet również wtedy, jeśli nie zamierzasz z niego korzystać. Pakiet ma być realnym narzędziem pozwalającym spać spokojnie prowadząc spółdzielnię, a nie kolejną książką, która kurzy się na regale.

„Czy będzie można kupić Niezbędnik praktyka w terminie późniejszym?”

Tak, ale będzie to już standardowa oferta. Do 7 grudnia można nabyć pakiet taniej o 45 zł.

„Czy taki produkt nie powinien być darmowy dla każdej spółdzielni socjalnej?”

Z jednej strony chciałbym odpowiedzieć, że pewnie powinien i na poziomie ogólnej idei zgadzam się, że każda spółdzielni „na dzień dobry” powinna być wyposażona w taki pakiet, ale z drugiej …

Wiem, że sporo rzeczy jest dla spółdzielni socjalnych darmowe, ale nie oczekujesz przecież, że np. biuro rachunkowe będzie obsługiwało spółdzielnię za darmo, a dostawca produktów gastronomicznych również zrezygnuje ze swojego wynagrodzenia. Podobnie w moim przypadku – cena pakietu pokrywa moje koszty (np. składu, redakcji, druku, przygotowania płyt, przygotowania menu we Flashu) oraz wynagrodzenie za czas pracy, jaki poświęciłem na przygotowanie tej pozycji. To co robię, to moja praca, a nie hobby, którym zajmuję się po godzinach.

Niezależnie od powyższych rozważań, sam możesz się postarać, by pakiet był dla Ciebie darmowy ? Już kilka Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej kupiło wszystkim spółdzielniom ze swojego subregionu pakiety Niezbędnika praktyka. Możesz więc zawsze zapukać do OWES i zapytać, czy jest taka możliwość.

„Czym się różni aktualne III Wydanie Niezbędnika od wydań wcześniejszych?”

III wydanie to:

  • ok. 90% więcej zaawansowanej treści (III Wydanie liczy 162 strony formatu A4, w drugim Wydaniu było 88 stron) – więcej przykładów z życia, nowe ćwiczenia z odpowiedziami, nowe infografiki, rozbudowane niektóre aspekty merytoryczne (np. dodałem rozdział spółdzielnia socjalna w kryzysie; kierowałem się przy tym sugestiami czytelników wcześniejszych wydań oraz własnymi doświadczeniami),
  • zaktualizowana wiedza po nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz uwzględnione najnowsze orzeczenia sądowe,
  • dodatkowe wzory i przykłady dokumentów (sprawozdanie z działalności podmiotu, ramowy regulamin konsultacji z pracownikami).

W III Wydaniu płyta będzie nie w kopercie, ale w opakowaniu z dedykowaną okładką. Poza tym ponownie zostało przygotowane menu, które ma pomóc poruszać się po plikach (zmieniliśmy całkowicie program dostarczający menu). Po raz kolejny nagrałem również część komentarzy do plików.

„Kiedy pakiet będzie wysyłany?”

Wysyłki mam zaplanowane na 10-14 grudnia b.r. i wszystko wskazuje na to, że właśnie wtedy będę je robił.

„Nie obsługuję płatności elektronicznych. Jak mogę zapłacić za pakiet?”

Najprościej wybrać w takiej sytuacji płatność Pocztą Polską (opcję taką znajdziesz na stronie płatności z logotypami banków na dole po prawej stronie) – system wygeneruje wówczas blankiet wpłaty (możesz zrobić przelew elektroniczny kopiując dane z blankietu wpłat, ew. możesz zrobić wpłatę na poczcie). Zachęcam do takiego rozwiązania – ułatwi to obsługę zamówienia (wystawienie faktury etc.).

Jeśli jednak, mimo wszystko chcesz zrobić przelew bez korzystania z systemu transferuj.pl (tpay.com), poproszę o maila, a wyślę Ci wszelkie potrzebne dane.

„Chciałabym poznać opinie klientów…”

Opinie znajdują się w treści oferty.

Poniżej zamieszczam jeszcze dwie z opinii, jakie otrzymałem:

Zakładając spółdzielnię socjalną nie zdawałam sobie sprawy, ile trzeba trudu włożyć, aby wykonać takie zadanie. Na każdym kroku przekroczyć jakąś barierę (…). Jest to szczególnie istotne, jeżeli chodzi o zagadnienia prawne. (…).

W swojej spółdzielni miałam sporo różnych problemów. Naprawdę pewnie poczułam się dopiero, kiedy otrzymałam pakiet W. Żbika “Niezbędnik praktyka”. Materiał w niej zawarty jest przedstawiony w sposób przejrzysty, łatwy do opanowania i – zawsze pod ręką. Dla mnie cenne jest to, że autor podaje materiały źródłowe w postaci komentarzy prawnych i orzeczeń sądowych. Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką spółdzielni socjalnych.

Ewa Koniuszko, Spółdzielnia Socjalna “Tradycja”

Korzystaliśmy z Niezbędnika praktyka. Bardzo fajny pomysł na uzupełnienie treści poprzez dołączenie płyty z wzorami dokumentów.

Czasami można coś znaleźć w Internecie, ale nigdy nie wiadomo, czy to jest poprawne i aktualne, a tutaj mamy zestaw sprawdzonych i przydatnych dokumentów.

Dzięki Niezbędnikowi, prowadząc spółdzielnię, nie kojarzę, by nam brakowało jakiegoś dokumentu, czy pliku.

Anna Borowiec, prezes zarządu, Spółdzielnia Socjalna Szansa

To tyle nt. Niezbędnika praktyka. Oczywiście zachęcam do skorzystania z przedsprzedaży. W razie pytań skomentuj poniżej lub napisz do mnie.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *