Dzisiaj skupię się na odpowiedziach na kilka pytań od czytelników bloga. Dowiesz się m.in. czy trzeba informować KRS o zmianach w składzie członków spółdzielni? Czy w spółdzielni socjalnej każdy członek może zajmować się działalnością innego rodzaju? Czy spółdzielnia socjalna po rejestracji jest zobowiązana do natychmiastowego podjęcia działalności gospodarczej? Czy formalnie przy zakładaniu spółdzielni socjalnej konieczny jest jakikolwiek indywidualny kapitał jej założycieli? Czy w walnym zgromadzeniu (założycielskim) może uczestniczyć ktoś jeszcze z wyjątkiem założycieli?
Czy trzeba informować Krajowy Rejestr Sądowy o zmianach w składzie członków spółdzielni?
Nie ma obowiązku informowania sądu o zmianach w składzie członków spółdzielni socjalnej. Spółdzielnia musi natomiast poinformować KRS o wszelkich zmianach informacji objętych wpisem, czyli m.in. w sytuacji:
- zmiany nazwy spółdzielni socjalnej,
- zmiany jej adresu i siedziby,
- utworzenia oddziału,
- zmiany statutu,
- zmiany w składzie organu uprawnionego do reprezentacji spółdzielni, czyli w składzie zarządu,
- zmiany w składzie osobowym organu nadzoru, czyli rady nadzorczej,
- zmiany dotyczące pełnomocników spółdzielni,
- zawieszenia członka zarządu,
- zmiany przedmiotu działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),
- otwarcia likwidacji spółdzielni.
Musimy też oczywiście pamiętać o konieczności złożenia w KRS sprawozdań finansowych oraz uchwały zatwierdzającej te sprawozdania i uchwały o sposobie pokrycia strat / podziału nadwyżki bilansowej (w ciągu 15 dni od daty podjęcia w/w uchwał).
Czy w spółdzielni socjalnej każdy członek może zajmować się działalnością innego rodzaju?
Precyzując pytanie: czy spółdzielnia socjalna może być zbudowana na zasadzie takiej, że każdy członek prowadzi samodzielny warsztat i uzyskuje samodzielny dochód, a jedynie wpłaca na rzecz spółdzielni składkę na wspólne działanie i inne koszty?
Teoretycznie może tak to wyglądać. Wymaga to jednak pilnowania przychodów (kto zarobił daną kwotę?) i kosztów (ewidencjonowanie kosztów wspólnych i poszczególnych osób) oraz poczynienia pewnych ustaleń na początku (co zrobimy w sytuacji, gdy ktoś nie zarobi nic w danym miesiącu?). Ze względu na dużą trudność organizacyjną oraz konieczność wypracowania stałych mechanizmów takie rozwiązanie jest bardzo trudne i z doświadczenia mogę powiedzieć, że zwykle się nie sprawdza.
Trzeba też pamiętać, że celem działania spółdzielnia socjalnej jest reintegracja społeczna i zawodowa swoich członków. W opisywanej sytuacji spółdzielni staje się bardziej centrum rozliczeń dla osób, które prowadzą własną działalność rynkową. Moim zdaniem może tutaj brakować tego elementu reintegracyjnego, choć dużo też będzie zależeć od konkretnej spółdzielni.
Czy zarejestrowana spółdzielnia socjalna jest zobowiązana do natychmiastowego podjęcia działalności gospodarczej?
Nie. Spółdzielnia (w tym oczywiście spółdzielnia socjalna) ma na to 12 miesięcy. Art. 115 Prawa spółdzielczego mówi: Jeżeli spółdzielnia nie rozpoczęła działalności gospodarczej w ciągu roku od dnia jej zarejestrowania i nie posiada majątku, może ulec wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego na wniosek związku rewizyjnego.
Czy formalnie przy zakładaniu spółdzielni socjalnej konieczny jest jakikolwiek indywidualny kapitał jej założycieli?
Nie. Każdy członek co prawda wnosi udział (co najmniej jeden) i wpisowe, ale można je wpłacić dopiero po rozpoczęciu pracy w spółdzielni. O tego rodzaju sprawach decydują członkowie założyciele spółdzielni uchwalając statut spółdzielni.
Czy w walnym zgromadzeniu (założycielskim) może uczestniczyć ktoś jeszcze z wyjątkiem założycieli?
Tak, należy tylko pamiętać, że taka osoba nie uczestniczy w głosowaniu. W tym kontekście warto też przytoczyć art. 36 § 7 prawa spółdzielczego: „Członek ma prawo korzystania na własny koszt z pomocy prawnej lub pomocy eksperta. Osoby, z których pomocy korzysta członek, nie są uprawnione do zabierania głosu.”
To tyle na dzisiaj. Jeśli chciałbyś poczytać na tej stronie o konkretnej sprawie, daj mi znać np. komentując wpis.
Witam serdecznie,
Poszukuje dobrego wzoru sprawozdania z działalności spółdzielni socjalnej. Będę wdzięczna za wskazówki.
pozdrawiam
Ewa Raczyńska
Dzień dobry,
Rozumiem, że chodzi o sprawozdanie merytoryczne zarządu. Wyślę przykładowe na Pani maila.
pozdrowienia,
Tak, chodzi o sprawozdanie merytoryczne. Dziękuję, czekam na wiadomość. pozdrawiam
też poprosiłbym .
Jeśli można to też poproszę o wzór sprawozdania
Wysłane 🙂
pozdrowienia,
Ja też poproszę 🙂
Wysłałem przed chwilą.
pozdrawiam serdecznie,
Waldek Żbik
Ja również proszę
Wysłałem 🙂
pozdrowienia,
Waldek Żbik
Ja również poproszę 🙂
Wysłałem 🙂
Też prosiłbym o wzór takiego sprawozdania 🙂
Właśnie wysłałem 🙂
pozdrowienia,
Waldek Żbik
Dzień dobry,
ja również poproszę o wzór takiego sprawozdania.
Z góry dziękuję i pozdrawiam:)
Dzień Dobry,
Mnie także przydałoby się takowe.
Proszę o przesłanie
Właśnie wysłałem.
pozdrowienia,
Waldek Żbik
Właśnie wysłałem.
pozdrowienia,
Waldek Żbik
Witam. Jeśli można ja także proszę o przesłanie mi wzoru rocznego sprawozdania zarządu. Czy miałby Pan również przykładowy wzór protokołu z zebrania zarządu spółdzielni socjalnej w trakcie roku?
Witam,
Właśnie wysłałem potrzebne rzeczy.
pozdrowienia,
Waldek Żbik
Dzień dobry!
Ja również bardzo proszę o przysłanie mi wzoru sprawozdania finansowego rocznego>
Właśnie wysłałem.
pozdrowienia,
Waldek Żbik
Witam,
Z Pana artykułu wiem już, że KRS powinien być zawiadomiony o zmianie adresu siedziby spółdzielni socjalnej? Czy do zmiany adresu siedziby spółdzielni socjalnej potrzebne jest zwoływanie Walnego Zgromadzenia? A może wystarczy uchwała?
To zależy 🙂
Jeśli zmianie ulega jedynie adres siedziby np. z Kielce, ul. Spółdzielcza na Kielce, ul. Nowa 12, to nie wymaga to uchwały walnego zgromadzenia (wystarczy uchwała zarządu).
Jeśli zmianie ulegnie miejscowość prowadzenia działalności, to wymaga to zmiany statutu i tym samym uchwały walnego zgromadzenia.
pozdrowienia,
Waldek Żbik
Prosiłbym również o wzór sprawozdania z działalności zarządu (sprawozdanie merytoryczne). Czy istnieją określone formalne wymogi takiego sprawozdania? Trzeba je złożyć w KRS i US?
dziękuję!8
Panie Piotrze,
Szczegóły takiego sprawozdania wynikają z ustawy o rachunkowości. Praktyka wskazuje jednak, że nie zawsze wszystkie wymagane informacje się tam pojawiają i czasem nie ma tak naprawdę takiej potrzeby. Sprawozdanie to składa się jedynie w KRS. Proszę też zerknąć tutaj: https://spoldzielniasocjalnawpraktyce.pl/3-pytania-dot-zatwierdzenia-sprawozdan-w-spoldzielni-socjalnej/ Wyślę na maila przykład.
pozdrowienia,
Waldek Żbik
Dziękuję.
Witam Panie Waldku. Prosiłbym również o wzór sprawozdania z działalności zarządu (sprawozdanie merytoryczne). Będę to robił 1-szy raz:(
Dziękuję serdecznie za wszystkie poprzednie porady i wskazówki życząc satysfakcji z udzielania pomocy pozytywnie zakręconym:)
Poszło 🙂
Co należy zrobić przy zmianie członków spółdzielni? Pisze się uchwałę?
Witam Pani Agato,
Rozumiem, że ktoś rezygnuje i kogoś chcecie przyjąć.
Do rezygnacji wystarczy oświadczenie członka (polecam: https://spoldzielniasocjalnawpraktyce.pl/jak-wystapic-ze-spoldzielni/).
Z kolei przyjęcie członka wymaga uchwały właściwego organu (zgodnie ze statutem; polecam: https://spoldzielniasocjalnawpraktyce.pl/jak-przyjac-nowego-czlonka-do-spoldzielni-socjalnej/).
Z pozdrowieniami,
Waldek Żbik
Dzień dobry, czy mogę również prosić o przesłanie wzoru sprawozdania merytorycznego?
Dzień dobry,
Wysłałem kilka dni temu. Mam nadzieję, że dotarło.
pozdrawiam,
Waldek Żbik
Dzień Dobry, czy chcąc zmienić tylko PKD muszę zwołać Walne? Czy muszę w związku z tym zmienić Statut, gdyż obecne PKD tam jest wykazane i jakie dokumenty muszę wysłać do KRS. Czy tylko KRS ZM i KRS -Z5? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Tak. Zmiana PKD wymaga zmiany statutu i tak – wystarczy KRS ZM i KRS Z5.
pozdrawiam serdecznie,
Waldek Żbik