Jak wystąpić ze spółdzielni?

prawo w spółdzielni socjalnej

W związku z kilkoma pytaniami od czytelników bloga, dzisiaj przejrzymy się sprawie wystąpienia członka ze spółdzielni socjalnej. Dowiesz się m.in. jakie wymogi trzeba spełnić występując ze spółdzielni? O czym warto pamiętać i jak to może wyglądać?

Podstawowa sprawa, czyli dobrowolność członkostwa

Jak już pewnie wiesz członkostwo w spółdzielni jest dobrowolne, czyli członek spółdzielni może w każdej chwili zrezygnować z tegoż członkostwa. Członek nie ma obowiązku podania powodów czy przyczyn wystąpienia. Co więcej, prawa do wystąpienia nie może ograniczać statut spółdzielni.

Jak wystąpić ze spółdzielni?

Reguluje to prawo spółdzielcze (dla dociekliwych: art. 22 prawa spółdzielczego), z którego wynika, że wystąpienie ze spółdzielni następuje:

  • w formie pisemnej (pod rygorem nieważności), tym samym np. stwierdzenie na walnym zgromadzeniu „ja mam tego dość, występuję ze spółdzielni” nie wiąże się z ustaniem członkostwa (nawet, jeśli towarzyszy temu trzaśnięcie drzwiami),
  • za wypowiedzeniem, którego termin i okres precyzuje statut jeśli np. statut przewiduje miesięczny okres wypowiedzenia, to złożenie wypowiedzenia 11 stycznia będzie wywoływało skutek na 28 lutego, czyli od 1 marca dana osoba przestanie być członkiem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto też wiedzieć, że wystąpienie członka ze spółdzielni to jednostronne oświadczenie woli i nie wymaga zatwierdzenia ze strony spółdzielni. Bieg okresu wypowiedzenia rozpoczyna się w momencie złożenia wystąpienia członka w lokalu spółdzielni lub na ręce jednego z członków zarządu. Oczywiście warto w takiej sytuacji przygotować kopię pisma i poprosić o potwierdzenie jego otrzymania.

Czy trzeba dodatkowo rozwiązać umowę, na podstawie której pracuje się w spółdzielni?

To zależy. Jeśli członek spółdzielni zatrudniony był na podstawie spółdzielczej umowy o pracę lub umów cywilno-prawnych, to w zasadzie nie ma potrzeby, by dodatkowo je rozwiązywać. Art. 186. § 1 prawa spółdzielczego stanowi bowiem: „Spółdzielcza umowa o pracę wygasa z ustaniem członkostwa…” (art. 201 § 2 rozciąga to również na umowy cywilno-prawne).

Jeśli natomiast członek spółdzielni zatrudniony był na podstawie zwykłej umowy o pracę, należy dodatkowo wypowiedzieć tę umowę.

Jak może wyglądać wystąpienie członka ze spółdzielni?

Wystarczy pismo o treści:

„Ja, Waldemar Żbik, legitymujący się dowodem osobistym SSW 12345 wypowiadam niniejszym członkostwo w Spółdzielni Socjalnej „Perła” z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia tj. ze skutecznością na dzień 28 lutego 2015 r.”.

Do tego dochodzą oczywiście informacje dot. danego członka (imię i nazwisko, adres) i konkretnej spółdzielni (nazwa adres), daty i miejsca podpisania pisma.

Co dalej, spółdzielnio?

Przypominam, że minimalna liczba członków to 5 osób, więc jeśli w wyniku wystąpienia członka ze spółdzielni, liczba członków zmniejszyłaby się poniżej tego progu, to należy szybko (przed upływem okresu wypowiedzenia) podjąć działania umożliwiające dalsze prowadzenie działalności (przypominam, że zmniejszenie liczby członków poniżej 5 w przypadku spółdzielni składającej się z osób fizycznych wiąże się z jej koniecznością jej likwidacji).
Przypomnę jeszcze, że zmian w składzie członków spółdzielni nigdzie się nie zgłasza.

To tyle w temacie rezygnacji członka z członkostwa w spółdzielni. Zachęcam do popularyzacji wpisu korzystając np. z przycisków społecznościowych poniżej.

Rate this post

27 thoughts on “Jak wystąpić ze spółdzielni?

  1. klm66 says:

    Jak wygląda sprawa jeżeli pracownik Spółdzielni został zwolniony?

  2. Waldemar Żbik says:

    Dzień dobry,

    Potrzebuję dwie dalsze informacje:
    a) na jakiej umowie członek był zatrudniony?
    b) na jakiej podstawie został zwolniony?

    pozdrowienia,

  3. Małgorzata says:

    Witam, chcę rozwiązać umowę o pracę ze Spółdzielnią Socjalną.
    Obecnie jest nas 5 osób.
    Oczekiwania odnośnie działalności spółdzielni nie spełniły się, dostałam bardziej korzystną propozycję.
    Podpisałam zobowiązanie na dotację w wysokości 20 tysięcy zł, które wygasa pod koniec sierpnia tego roku.
    Proszę o informację czy w wyniku rozwiązania umowy ja osobiście jestem zobowiązana do spłaty tegoż zobowiązania (tak utrzymuje prezes spółdzielni) czy zobowiązanie pozostaje przy spółdzielni i prezes ma obowiązek znaleźć osobę na moje miejsce?
    Pozdrawiam
    -Małgorzata

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry,

      Rozumiem, że mówimy o spółdzielni socjalnej założonej przez osoby fizyczne i jest Pani zatrudniona na spółdzielczą umowę o pracę. Czy tak?

      Na podstawie tych informacji trudno jest mi Pani jednoznacznie odpowiedzieć. Jest kilka stosowanych wariantów. Najlepiej sprawdzić kwestie odpowiedzialności i zasady zwrotu dotacji w umowie o wsparcie finansowe między spółdzielnią a instytucją, która przyznała środki.

      Z pozdrowieniami,
      Waldek Żbik

  4. Spółdzielcza says:

    Witam, co w przypadku chęci wystąpienia osoby prawnej (jednej z dwóch), które zakładały spółdzielnię socjalną? Wystarczy tylko podjęcie uchwały tej osoby prawnej o wystąpieniu i przedstawienie jej prezesowi spółdzielni? Czy są jeszcze jakieś formalności? W statucie spółdzielni nie ma żadnych znaczących informacji… Jakie tworzy to konsekwencje dla spółdzielni? Może na miejsce jednej osoby prawnej wejść druga czy jest to równoznaczne z koniecznością rozwiązania spółdzielni?

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry,

      W takim przypadku członkostwo też jest dobrowolne, czyli można wystąpić ze spółdzielni (członkostwo ustaje po okresie wypowiedzenia zgodnie ze statutem) na podstawie uchwały organu osoby prawnej (zakładam, że taką uchwałę powinien podjąć ten sam organ, który wcześniej decydował o założeniu spółdzielni). Uchwałę o wystąpieniu faktycznie należy przekazać do spółdzielni (wysłać, złożyć w siedzibie lub członkowi zarządu).

      Zanim minie okres wypowiedzenia członkostwa należy przyjąć nową osobę prawną do spółdzielni – tak, aby była zachowana minimalna liczba członków (2 osoby prawne, oczywiście z katalogu wymienionego w ustawie).

      pozdrowienia,
      Waldek Żbik

  5. Maria says:

    ja mam pytanie.
    Czy jeśli odchodze ze spoldzielni po roku czyli po okresie rozliczenia dofinansowania.
    A spoldzielnia dostala na mnie dofinansowanie 20 tys.
    to cos mi sie po roku z tego należy>?
    np sprzet na ktorym pracowałam?

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry Pani Mario,

      Jeśli było to dofinansowanie ze środków unijnych i nie było wniesione w formie wkładu (czyli np. umowa o dotację była między spółdzielnią, a instytucją przyznającą, ewentualnie z Pani udziałem), to występując ze spółdzielni nie ma Pani żadnego prawa do jej majątku.

      pozdrawiam serdecznie,
      Waldek Żbik

  6. Darek says:

    Witam, jestem pracownikiem na cały etat na czas nieokreślony no i zarazem członkiem spółdzielni socjalnej od prawie roku. Chce w trybie natychmiastowym złożyć wypowiedzenie z winy zakładu za cząstkowe i nieterminowe wynagrodzenie. Nie brałem dotacji. Jak to się ma właśnie w spódzielni gdy zarazem jestem jej członkiem i pracownikiem spółdzielczej umowie o pracę?

    • Waldemar Żbik says:

      A chce Pan pozostać członkiem spółdzielni czy całkowicie zrezygnować ze spółdzielni?
      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

  7. Darek says:

    Chcę też zrezygnować bo nie wiemy i nie mamy wpływu na to co się dzieje w spółdzielni, takie sobie rządy bez nas.

    • Waldemar Żbik says:

      Może Pan rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy i jednocześnie złożyć wypowiedzenie ze stosunku członkostwa.
      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

      • Darek says:

        Dziękuje. Mam jeszcze pytanie odnośnie dostarczenia pisma. Czy można wysłać pocztą na adres siedziby Spółdzielni za potwierdzeniem odbioru? Pytam z tego względu, bo jak kolega poszedł do szefa z pismem to ten to podarł powiedział że nie chce słyszeć o zwolnieniu.

        • Waldemar Żbik says:

          Dzień dobry,

          Oczywiście można to wysłać pocztą, poleconym lub poleconym za potwierdzeniem odbioru.

          pozdrawiam,

          Waldek Żbik

  8. Grzegorz says:

    Witam. Czy, w świetle ostatniej nowelizacji przepisów, spółdzielnia osób fizycznych, w której dwie osoby rezygnują z członkostwa, może funkcjonować dalej ze zmniejszonym składem do 3 osób – założeniem uzupełnienia do pięciu w przeciągu 12 miesięcy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry,

      Nie, takiej możliwości nie ma. Okres karencji w tym przypadku to jedynie 3 miesiące.

      12 miesięcy dotyczy sytuacji, w której spółdzielnia jest zakładana przez trzy osoby fizyczne (wówczas w tym terminie trzeba przyjąć w poczet członków kolejne dwie osoby fizyczne).

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

  9. Józef says:

    Chciałbym pogadać ale nie na forum proszę o kontakt mail

  10. Maria says:

    Witam, chciałam się dowiedzieć czy wystąpienie ze spółdzielni która już dawno nie funkcjonuje jednak prawdopodobnie nie została nawet zamknięta jest możliwe i komu powinnam złożyć takie wystąpienie, dodam że jestem członkiem zarządu i na mnie przechodzą wszelkie zadłużenia.
    Gdzie mogę złożyć takie wypowiedzenie tak żeby to nabrało mocy prawnej? i czy z zadłużeniami (z którymi nie mam nic wspólnego bo nie było mnie w kraju i inni się zajmowali wtedy spółką) jest to możliwe ? z góry dziękuję za odpowiedź!

  11. Natalia says:

    Czy po zlozeniu wypowiedzenia członkostwa moge dalej tam pracować, jeśli posiadam umowe o prace?

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry,

      Jeśli to byłą zwykła umowa o pracę to tak. Jeśli spółdzielcza to nie.

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

  12. Natalia says:

    Jeśli złożę wypowiedzenie 30 listopada, to wywoła to skutek na 31 grudnia?

    • Waldemar Żbik says:

      Dzień dobry,

      Zależy to od statutu, bo to statut określa okres wypowiedzenia (rozumiem, że pyta Pani o wypowiedzenie członkostwa).

      Jeśli okres wypowiedzenie wynosiłby miesiąc, to tak – złożenie wypowiedzenia 30 listopada skutkuje tym, że 31 grudnia to będzie ostatni dzień członkostwa, od 1 stycznia nie będzie Pani członkiem.

      pozdrawiam,
      Waldek Żbik

  13. Rezygnacja says:

    Witam
    Jeśli wyślę rezygnację z członkostwa do siedziby spółdzielni, a oni nic z tym nie zrobią? Nawet jeśli odbiorą pismo i będę miała tego potwierdzenie. Nie ufam tej spóldzielni już od dawna ich o to prosiłam i nic z tym nie zrobiono. Więc czy jest jakieś miejsce gdzie dodadkowo mogę wysłać taka rezygnację by mieć pewność, że to odniesie skutek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *