Dlaczego warto należeć do Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych?

Uczestniczyłem kilka dni temu w IX Kongresie Spółdzielczości Socjalnej organizowanym przez Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (OZRSS). Była to okazja do spotkania z wieloma spółdzielcami socjalnymi, ale też pomyślałem, że warto zachęcić spółdzielnie socjalne do przystąpienia do związku. Widzę tutaj co najmniej kilka powodów, ale ostateczną decyzję zostawiam oczywiście Tobie.

Zaczynajmy…

Powód #1: Brak obowiązku płatności składek na rzecz Krajowej Rady Spółdzielczej (oszczędność 400 zł rocznie)

Składka na rzecz Krajowej Rady Spółdzielczej to 550 zł rocznie (zobacz uchwałę VI Kongresu Spółdzielczości z 13 grudnia 2016 r. w sprawie zasad finansowania działalności Krajowej Rady Spółdzielczej przez organizacje spółdzielcze w latach 2017-2020).

Z kolei przynależność do OZRSS wiąże się z opłatami w mniejszej wysokości. Wpisowe (płatne jednorazowo) to 100 zł, natomiast składka członkowska wynosi w przypadku spółdzielni socjalnej:

 • do 15 członków w wysokości 150 zł rocznie,
 • powyżej 15 osób w wysokości 200 zł rocznie.

Składka na rzecz OZRSS płatna jest jednorazowo lub w ratach (pełna składka za dany rok powinna być wpłacona najpóźniej do dnia 31 marca roku następnego).

Dodam jeszcze, że zarząd Związku może okresowo zawiesić lub umorzyć wnoszenie przedmiotowej składki z powodu trudnej sytuacji gospodarczej zrzeszonej spółdzielni. Zawieszenie lub umorzenie, o których mowa powyżej, następuje na pisemny wniosek spółdzielni w terminie 30 dni od daty otrzymania wniosku (na podstawie § 17 statutu OZRSS dostępnego tutaj).

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach socjalnych (dla dociekliwych: chodzi o art. 17a) od 1 stycznia 2018 r. spółdzielnia, która przynależy do właściwego związku rewizyjnego (a takim jest bez wątpienia OZRSS) zwolniona jest ze składek na rzecz Krajowej Rady Spółdzielczej.

Jeszcze jedna istotna kwestia w powyższym kontekście – część spółdzielni socjalnych nie płaci składek na rzecz KRS (według mojej wiedzy jest to większość), co nie rodzi negatywnych skutków, bo KRS nie prowadzi działań windykacyjnych (przynajmniej nie słyszałem o takowych). Niemniej jednak, aby mieć z głowy składki na rzecz KRS (noty obciążeniowe wysyłane przez KRS, wytykanie braku płacenia składek w trakcie lustracji) najprościej przystąpić do OZRSS.

Powód #2: Ponieważ OZRSS został założony przez spółdzielnie socjalne i dla nich

OZRSS nie jest jakimś sztucznym tworem, ale organizacją założoną przez spółdzielnie socjalne w 2007 r. po to, by wzajemnie sobie pomagać. Zgodnie ze statutem związku, jego celem jest:

 • promocja i wspieranie idei społecznej spółdzielczości socjalnej,
 • działanie na rzecz szeroko rozumianej reintegracji społecznej i zawodowej,
 • zapewnienie zrzeszonym w nim spółdzielniom socjalnym pomocy w ich działalności statutowej.

Według mnie już to jest powodem, dla którego każda spółdzielnia socjalna powinna rozważać przynależność do OZRSS.

Powód #3: Tańsza lustracja, niższe koszty udziału w kongresie spółdzielni socjalnych

O lustracji wspominałem już kilkukrotnie:

 1. Po co spółdzielni socjalnej lustracja? Opowieść.
 2. Lustracja w spółdzielni socjalnej i brak środków. Co zrobić?
 3. Jak przebiega lustracja w spółdzielni socjalnej?
 4. 29 błędów i nieprawidłowości stwierdzonych podczas lustracji w spółdzielniach socjalnych

Przypomnę, że lustracja jest obowiązkowa, a jej orientacyjny koszt to ok. 3 000 zł netto. Członkowie OZRSS płacą 300 zł mniej.

Jeśli chodzi o kongres spółdzielczości socjalnej – są to coroczne spotkania spółdzielców organizowane przez OZRSS. W tym roku członkowie OZRSS płacili 50 zł mniej (100 zł zamiast 150 zł).

Powód #4: Możliwość większego wpływu na rozwiązania istotne dla funkcjonowania spółdzielni socjalnych

Moim zdaniem działania rzecznicze czy lobbingowe OZRSS funkcjonują całkiem nieźle. Związek walnie przyczynił się do kilkukrotnych zmian w ustawie o spółdzielniach socjalnych. Włącza się także aktywnie w działania mające na celu umożliwienie spółdzielniom socjalnym udziału w realizacji zadań publicznych (np. konkursy PFRON, Opieka 75+, Bezdomność, Posiłek w szkole i w domu).

Powód #5 Wsparcie eksperckie

Przykładowo OZRSS zwykle pomaga (poprzez konsultacje czy szkolenia) w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Innym przykładem jest prowadzenie Spółdzielczego Biura Interwencyjnego.

Celem uzupełnienia rozważę jeszcze kilka dalszych kwestii….

Czy moja spółdzielnia socjalna należała do OZRSS?

Tak. Było to jeszcze w erze, gdy o powodzie nr #1 można było tylko pomarzyć. Bardzo ceniłem sobie natomiast kontakt z praktykami spółdzielczości socjalnej, którzy w takim nasileniu nie występują w przyrodzie nigdzie indziej.

Czy to znaczy, że związek jest super hiper?

Tego nie powiedziałem ? Nie ukrywam, że np. w zeszłym roku dotarło do mnie kilka skarg (jeśli tak to można ująć) na działalność OZRSS. Dotyczyły one niezrealizowanych wniosków o przeprowadzenia lustracji (np. ktoś pisał, że czeka np. rok). No cóż, nie najlepiej to wyglądało, ale trzeba pamiętać, że przez długi czas działalność OZRSS opierała się na społecznej pracy osób zaangażowanych (w dużym stopniu jest tak oczywiście nadal). Na pewno miało to wpływ na tego rodzaju opóźnienia. Według mojej wiedzy jest już poprawa w tym temacie, a są dalsze plany, by zwiększyć liczbę lustratorów i usprawnić cały proces.

Podsumowanie

Przede wszystkim chcę Cię przekonać, byś na poważnie rozważył przynależność do OZRSS. Przeanalizuj korzyści i koszty, a następnie podejmij decyzję. Więcej informacji nt. procedury przestąpienia znajdziesz tutaj. Przypomnę tylko, że organem właściwym dla podjęcia decyzji o przystąpieniu do związku rewizyjnego jest walne zgromadzenie.

To tyle nt. powodów przystąpienia do Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych. Wszelkie komentarze mile widziane.

 

5/5 - (1 vote)

4 thoughts on “Dlaczego warto należeć do Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych?

 1. ecka24 says:

  Dzień dobry,

  Panie Waldemarze mam problem w “zderzeniu” pomiędzy Krajową Radą Spółdzielczą, a OZRS. Spółdzielnia socjalna w styczniu 2019 roku podjęła uchwałę o przystąpieniu do OZRS, nie zdążyła złożyć deklaracji członkowskiej do OZRS i w międzyczasie dostała wezwanie od Krajowej Rady Spółdzielczej o wniesienie opłaty w określonej kwocie. Spółdzielnia wystąpiła do KRS, z informacją o tym, że została podjęta uchwała o przystąpieniu do OZRS i prośbą o anulowanie tej opłaty. Niestety, odpowiedź jest odmowna. Czy w tym wypadku oznacza to, że spółdzielnia będzie musiała uiścić dwie opłaty do OZRS i KRS? Do OZRS. Czy po złożeniu deklaracji członkowskiej przez spółdzielnię do OZRS, KRS powinien policzyć opłatę proporcjonalnie?

  • Waldemar Żbik says:

   Dzień dobry,

   A kiedy spółdzielnia została przyjęta w poczet członków OZRSS? Bo ta data ma największe znaczenie. Jeśli po 15 lutym, to faktycznie KRS mógł wystawić notę obciążeniową.

   pozdrowienia,
   Waldek Żbik

   • ecka24 says:

    Dzień dobry,

    Uchwała została podjęta 18.02.2019 roku. Co spółdzielnia powinna zrobić, Pana zdaniem, w taki przypadku? Czy musi zapłacić obie opłaty, zarówno do Związku, jak i do KRS?

    Pozdrawiam,
    Ecka24

    • Waldemar Żbik says:

     Witam ponownie,

     Od 18.02 jesteście zwolnieni z opłat. Być może należałoby częściowo uiścić opłatę, ale biorąc pod uwagę, że i tak zdecydowana większość spółdzielni socjalnych nie płaci, na Pani miejscu uiściłbym jedynie opłatę do OZRSS.

     pozdrawiam serdecznie,
     Waldek Żbik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *