Co zrobić, gdy w spółdzielni brakuje pieniędzy na stronę internetową?

Dzisiaj przyjrzymy się wybranym możliwościom założenia i prowadzenia strony internetowej spółdzielni socjalnej bez wydatku w kwocie kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych „na dzień dobry”. Chciałbym Ci polecić do rozważenia trzy rozwiązania, które miałem okazję przetestować, a które nie wymagają tak dużych nakładów początkowych. Nie jest to oczywiście wyczerpująca lista, ale myślę że od tego możemy rozpocząć poszukiwanie takich możliwości. Więc do dzieła…

Usługa My Website 1&1

Usługa polega na tym, że wybieramy gotowy szablon strony, który edytujemy zgodnie ze swoimi wymaganiami. Mamy więc możliwość korzystania ze strony internetowej bez tworzenia jej od podstaw. Usługa jest oczywiście płatna – w wersji podstawowej kosztuje 39,90 miesięcznie (przez pierwsze 12 miesięcy 29,90). Dla spółdzielni socjalnej powstałej w ramach PO KL na pewno wziąłbym pod uwagę pokrycie tego kosztu w ramach wsparcia pomostowego. Warto rozważyć 1&1 przede wszystkim dlatego, że:

 • nie musimy mieć wiedzy dotyczącej projektowania stron internetowej (znajomości języka html, PHP czy innych dziwnych skrótów),
 • można łatwo dodać tekst, zdjęcia, pliki ( tryb “przeciągnij-upuść”, który ułatwia edycję),
 • mamy możliwość wyboru szablonu z bazy szablonów dopasowanych do naszej branży,
 • szablon możemy dostosować do naszych potrzeb np. przez edycję kolorów tła czy kroju czcionki,
 • w pakiecie otrzymujemy domenę z rozszerzeniem.pl (najbardziej prestiżowa domena), 10 GB powierzchni dyskowej (wystarczająco), do 500 podstron (zwykle wystarczy nam 20), 200 adresów e-mail (w przypadku spółdzielni socjalnej zwykle wystarczy kilka), układy kolorów, edycję zdjęć, mobilną wersję strony (będzie się ładnie wyświetlać na urządzeniach mobilnych np. smartfonach).

Więcej informacji możesz znaleźć tutaj.

Usługa Strona WWW portalu nazwa.pl

Idea podobna jak w przypadku 1and1.pl Tworzenie strony jest tutaj jednak nieco bardziej skomplikowane, choć w dalszym ciągu nie potrzebujemy wiedzy informatycznej. W tej chwili usługa w podstawowym zakresie kosztuje 37,50 zł miesięcznie (3,75 zł przez pierwsze 12 miesięcy). W ramach tego otrzymujemy 5 GB powierzchni dyskowej oraz 5 kont e-mail (dla większości spółdzielni socjalnych to wystarczy).

Porównując ze sobą w/w usługi zauważyłem, że:

 • na nazwie nie ma wersji mobilnej (kompatybilnej i dostosowanej do komórek i tabletów),
 • nazwa.pl oferuje większą elastyczność – niektóre rzeczy (poza samym szablonem strony) można zmienić we własnym zakresie lub zlecić specjalistom; w 1and1 jest to niemożliwe – trzeba poruszać się w ramach systemu stworzonego przez tą firmę,
 • w nazwie (po roku) trzeba będzie dokupić domenę (wykupić ją na kolejny rok – dodatkowy koszt ok. 100 zł rocznie),
 • prostsze w obsłudze jest 1and1 (funkcja „przeciągnij i upuść”),
 • ciekawsze szablony pod kątem estetycznym (przynajmniej moim zdaniem) są na nazwa.pl.

Dodam, że obydwie firmy oferują okres próbny – możesz więc zrobić testową stronę na obydwu serwisach i zobaczyć, co Ci się bardziej podoba i co będzie Ci łatwiej obsługiwać.

Na deser Worpress

WordPress jest popularną platformą do blogowania (czyli możesz w oparciu o niego założyć swojego bloga). Nadaje się też jednak również do przygotowania profesjonalnej strony internetowej (dla przykładu: właśnie strona, którą czytasz oparta jest na wordpressie).

Co ważne, również w tym przypadku nie musisz znać języka html. Jest to również rozwiązanie bezpłatne, choć w niektórych przypadkach może się przydać inwestycja np. w grafikę (jeśli chcemy uzyskać lepszy efekt). Zaletą wordpressa jest możliwość dokupienia dodatkowych wtyczek czy rozwiązań. Jest to otwarte oprogramowanie (np. każdy, kto ma taką wiedzę może stworzyć odpowiednią wtyczkę), przez co możliwości tego oprogramowania zwiększają się w zasadzie z każdym rokiem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj lub tutaj.

To tyle nt. alternatywnych sposobów tworzenia strony internetowej w spółdzielni socjalnej. Jeśli sprawdziłeś jakieś inne ciekawe rozwiązanie, zachęcam Cię do podzielenia się tym doświadczeniem poprzez skomentowanie wpisu poniżej.

Rate this post

2 thoughts on “Co zrobić, gdy w spółdzielni brakuje pieniędzy na stronę internetową?

 1. Spółdzielnia Socjalna Siedlisko says:

  My osobiście tworzymy stronę na portalu internetowym pl.wix.com. Świetnie edytuje się tam strony – praktycznie jak w przysłowiowym ” Wordzie”. Jedyny minus jest taki, że nazwa ( domena ) strony jest dość długa i zawiera niechciane człony. Dlatego można wykupić domenę z miejscem na serwerze za ok 200 zł rocznie ( http://www.itl.pl) i zrobić proste przekierowanie. Zapraszam http://www.siedlisko.net.pl

  • Waldemar Żbik says:

   Dziękuję za komentarz i ciekawe rozwiązanie.

   pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
   Waldek Żbik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *