Dzisiaj przyjrzymy się możliwościom pozyskania przez spółdzielnię socjalną refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W przeciwieństwie do dotacji na wkład do spółdzielni socjalnej z PFRON jest to narzędzie, z którego korzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy. W niektórych przypadkach będzie to ciekawe rozwiązanie dla spółdzielni socjalnych.
Dla kogo środki mogą zostać przyznane?
Wnioskodawcą może być spółdzielnia socjalna (jak każdy przedsiębiorca i pracodawca), przy czym refundacja dotyczy wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.
Przypominam przy tym, że refundacja oznacza sytuację, w której spółdzielnia ponosi najpierw wszystkie wydatki (finansując je ze środków własnych), rozlicza się i otrzymuje zwrot poniesionych kosztów.
Na co może zostać przyznana refundacja?
Refundacja obejmuje:
- udokumentowane koszty zakupu lub wytworzenia wyposażenia stanowiska pracy, na którym będzie wykonywać pracę osoba niepełnosprawna,
- kwotę niepodlegającego odliczeniu:
- podatku od towarów i usług,
- podatku akcyzowego (związanych z w/w przedmiotami).
Jaka jest wysokość refundacji?
Maksymalna kwota refundacji to 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia każdego wyposażonego stanowiska pracy (bez podatku VAT i podatku akcyzowego), czyli w tym momencie to kwota ok. 61 tys. zł.
Jak wygląda procedura przyznawania refundacji?
Procedurę przyznawania refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej przedstawia poniższa infografika.
Jakie są podstawowe warunki, które musi spełnić spółdzielnia?
Podstawowy wymóg to konieczność utrzymania stanowiska pracy przez 36 miesięcy (w przypadku rozwiązania stosunku pracy, pracodawca ma 3 miesiące na zatrudnienie kolejnej osoby niepełnosprawnej).
Poza tym musimy pamiętać o konieczności przedłożenia zabezpieczenia zwrotu kwoty refundacji (jeśli np. stanowisko pracy nie będzie utrzymane przez 36 miesięcy, refundacja podlega zwrotowi). Możliwe formy to poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym (awal), gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego lub akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.
Gdzie szukać więcej informacji nt. refundacji?
Warto zacząć od przyjrzenia się Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 marca 2011 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, które określa interesujące nas szczegóły.
Dalszych informacji udzieli urząd pracy lub ośrodek pomocy społecznej (zależnie, kto w danym powiecie wykonuje funkcje starosty w tym obszarze).
Czym różni się refundacja wyposażenia stanowiska pracy od dotacji na przystąpienie do spółdzielni osoby niepełnosprawnej?
Podstawowe różnice dotyczą następujących spraw:
- w przypadku refundacji spółdzielnia musi najpierw ponieść wydatki i dopiero później (po spełnieniu wszystkich wymogów) otrzyma zwrot, dotacja na wniesienie wkładu nie wymaga zaangażowania środków własnych spółdzielni,
- w przypadku refundacji wnioskodawcą i później stroną umowy jest spółdzielnia socjalna, w przypadku dotacji na wniesienie wkładu wnioskodawcą i stroną umowy jest osoba niepełnosprawna,
- w przypadku refundacji podstawowy wymóg dotyczy utrzymania stanowiska pracy przez 36 miesięcy (nie ma konieczności przyjęcia nowego członka do spółdzielni), przy dotacji na wkład do spółdzielni podstawowy wymóg dot. pozostawania członkiem spółdzielni przez minimum 24 miesiące (w tym przypadku nie ma możliwości zamiany tej osoby niepełnosprawnej na inną).
Biorąc pod uwagę powyższe różnice, zakładam że refundacja będzie dobrym rozwiązaniem dla spółdzielni o ugruntowanej pozycji na rynku, której niekoniecznie zależy na przyjmowaniu kolejnego członka.
To tyle w temacie refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej. Jak zwykle, zachęcam do dzielenia się tekstem i komentowania wpisu poniżej.
Witam serdecznie jestem osobą niepełnosprawną (dawna I grupa) wypowiedziałem ostatnio członkostwo w spółdzielni socjalnej, oraz rozwiązałem umowę o pracę ze spółdzielnią ponieważ prezeska która tym kierowała okazała się oszustem, pobierała na wszystkich pieniądze o czym nic nikomu nie oznajmiła a tym samym brała te pieniądze dla siebie, a na mnie podobno największe z tego względu że jestem os. niepełnosprawną, tu moje pytanie z jakich miejsc mogła pobierać na mnie pieniądze i czy da się to jakoś sprawdzić? przyznam że zależy mi na czasie i będę niezwykle wdzięczny za okazaną mi pomoc
Dzień dobry,
Trudno mi odpowiedzieć, jakie to mogły być pieniądze. Być może dofinansowanie z PFRON do zatrudnienia osoby niepełnosprawne, ale według mojej wiedzy warunkiem dofinansowania jest wypłata wynagrodzenia pracownikowi (więc trudno zakładać, że prezeska brała te pieniądze dla siebie).
Jeśli byłyby to środki dotacyjne (np. na wyposażenie stanowiska pracy), to jest to dotacja jednorazowa i podlega rozliczeniu (przedłożenie faktur etc.). Oczywiście różne kombinacje się zdarzają, ale nie końca widzę, by spełniało to, o czym Pan pisze (“pobierała na wszystkich pieniądze o czym nic nikomu nie oznajmiła a tym samym brała te pieniądze dla siebie”).
Proponuję spytać o to innego członka zarządu (jeśli jest), rady nadzorczej (jeśli jest) lub poruszyć sprawę na walnym zgromadzeniu spółdzielni (przy czym jako, że nie jest Pan już członkiem ta droga może odpaść). Pozostaje też rozmowa z księgową, ale też trudno mi powiedzieć, na ile będzie chciała udzielić informacji.
pozdrowienia,
Waldek Żbik