6 pomysłów na spółdzielnię socjalną osób prawnych

Dzisiaj przyjrzymy się spółdzielniom socjalnym zakładanym przez osoby prawne. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie. Czym może zajmować się taka spółdzielnia? Skąd pomysł na działalność gospodarczą? Podstawą koncepcji działania takiej spółdzielni może być:

1. Rozwiązanie konkretnego problemu lokalnego np.:

    • opieka nad dziećmi, zarówno w formie opieki przedszkolnej, jak i żłobka,
    • opieka nad osobami starszymi i wymagającymi opieki w środowisku domowym (rynek trudny, chociażby ze względu na konkurencję opiekunek pracujących na czarno, ale stałe zlecenie z ośrodka pomocy społecznej może stabilizować działanie spółdzielni),
    • segregacja surowców wtórnych (pomysł już trochę spóźniony, bo idealnie byłoby się wstrzelić w rynek od 1.07.2013; z drugiej strony w niektórych gminach problem dalej jest nierozwiązany, a i kolejne przetargi na pewno będą),
    • może to być również np. wykonywanie usług utrzymania terenów zielonych w danej gminie czy przygotowywanie posiłków dla podopiecznych ośrodka pomocy społecznej (np. zamiast dawać pieniądze swoim podopiecznym ośrodek kupi jednodaniowy obiad w spółdzielni).

2. Wykorzystanie lokalnych zasobów, np. przyrodniczych.

Podstawą działalności mogą być tutaj usługi dla turystów i obsługa ruchu turystycznego (może to być np. sprzedaż pamiątek, agroturystyka czy gastronomia nastawiona na turystów).

3. Przedłużenie działalności założycieli, np. NGO

Spółdzielnia może rozwijać biznes na bazie doświadczeń i kontaktów NGO, np. stowarzyszenie organizuje warsztaty rękodzielnicze dla osób niepełnosprawnych; kilka osób wykazuje duży talent w tym kierunku; być może po dodatkowym przeszkoleniu taka grupa osób będzie w stanie przygotować produkt wysokiej jakości; osoby te mogą znaleźć pracę w spółdzielni założonej m.in. przez to stowarzyszenie.

4. Inne

Może to być wykorzystanie jakiegokolwiek innego lokalnego zapotrzebowania i kontaktów założycieli (zwykle załatwienie czegokolwiek jest prostsze jeśli mamy wydeptane ścieżki, albo chociaż druga strona nas kojarzy; można to wykorzystać).

Do powyższego należy jeszcze dodać możliwość pozyskania dotacji na zatrudnienie pracowników (osób bezrobotnych czy niepełnosprawnych) w spółdzielni socjalnej założonej przez osoby prawne.

Ciekawostką jest również fakt, że w przypadku założenia spółdzielni socjalnej przez dwie jednostki samorządu terytorialnego mogą one zlecać zadania takiej spółdzielni w trybie bezprzetargowym (nie dotyczy to już natomiast spółdzielni założonej przez jednostkę samorządu i np. fundację).

A jaki był Twój pomysł? Zachęcam do komentowania wpisu.

5/5 - (1 vote)

2 thoughts on “6 pomysłów na spółdzielnię socjalną osób prawnych

  1. Karolina says:

    Mam pytanie odnoście zleceń bezprzetargowych. Z tego co się orientuję gdy zamówienie publiczne przekracza 14 tys. euro trzeba ogłosić przetarg, jednym z wyjątków jest zamówienie z wolnej ręki. Jaką podstawę prawną musimy wykorzystać w takim przypadku (by zlecić spółdzielni zadanie bez przetargu) i dlaczego spółdzielnia założona przez gminę i np. jednostkę organizacyjną nie może takich zadań udzielać? I jeszcze jedne pytanie jak spółdzielnie zakłada gmina to jest to jej jednostka organizacyjna?? na jakich zasadach to funkcjonuje??? Dziękuję za odpowiedź.

    • WaldemarZbik says:

      Dzień dobry,

      Zagadnienie to związane jest z tzw. udzielaniem “zamówień in house”. JST mają możliwość powierzenia spółdzielnią socjalnym zadań z zakresu gospodarki komunalnej zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce komunalnej, bez konieczności stosowania procedur PZP, o ile spełnione są dwa podstawowe warunki tj. JST będą sprawowały pełną kontrolę nad spółdzielnią, a spółdzielnia będzie wykonywała swoją działalność w zasadniczej część na rzecz tych jednostek.

      Jeśli Pani chce mogę wysłać pełną interpretacje UZP w tym zakresie (w takim przypadku proszę o przesłanie maila przez formularz kontaktowy).

      Założycielem spółdzielni z grupy JST może być gmina, powiat, województwo. Jeśli więc miałby to być np. GOPS, to dalej działa on w ramach osobowości prawnej gminy, tym samym założycielem będzie gmina. Nie ma więc możliwości założenia spółdzielni przez gminę i GOPS z tej samej gminy. Mam nadzieję jest to zrozumiałe.

      Dodam jeszcze, że jeśli założycielem jest gmina, to potrzebna jest uchwała Rady Gminy o powołaniu spółdzielni.

      pozdrawiam serdecznie,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *