2 błędy często występujące w statutach spółdzielni socjalnej

prawo w spółdzielni socjalnej

Dzisiaj przyjrzymy się błędom w statutach spółdzielni socjalnych. Można je znaleźć w przykładowych statutach spółdzielni dostępnych w internecie oraz nawet w statutach spółdzielni zarejestrowanych już w KRS. Sprawdź czy nie ma tych zapisów w Twoim statucie. A jeśli są, dowiesz się również co w takiej sytuacji zrobić.

1. Zapis, że warunkiem przyjęcia na członka jest wniesienie wpisowego

W statucie wygląda to najczęściej tak: „Warunkiem przyjęcia na członka jest: • złożenie deklaracji przez przystępującego do Spółdzielni; • wpłacenie wpisowego.” Tymczasem wpłacenie wpisowego jest obowiązkiem członka spółdzielni, a nie osoby, która chciałaby tym członkiem zostać (dla dociekliwych: wynika to z art. 19 § 1 prawa spółdzielczego: członek spółdzielni obowiązany jest do wniesienia wpisowego…”).

2. Zapis, że wykluczenie czy też wykreślenie członka ze spółdzielni stają się skuteczne z chwilą doręczenia zawiadomienia

Przypominam, że wykluczenie i wykreślenie to dwie formy pozbycia się członka ze spółdzielni przez spółdzielnię (o wykluczeniu pisałem wcześniej tutaj). Powyższy zapis jest sprytny :), ale niezgodny z prawem spółdzielczym, które wprost definiuje kiedy uchwała o wykluczeniu i wykreśleniu będzie skuteczna: Art. 24 § 10. Prawa spółdzielczego: Wykluczenie albo wykreślenie staje się skuteczne z chwilą:

 1. bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady nadzorczej, chyba że członek przed upływem tego terminu wniósł odwołanie od uchwały rady do walnego zgromadzenia;
 2. bezskutecznego upływu terminu do wniesienia do walnego zgromadzenia odwołania od uchwały rady nadzorczej, jeżeli termin ten jest dłuższy od terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady; UWAGA: powyższe dotyczy sytuacji, w której organem uprawnionym do wykluczenia i wykreślenia (zgodnie ze statutem) jest rada nadzorcza; termin do zaskarżenia do sądu uchwały rady nadzorczej wynosi 6 tygodni od dnia doręczenia członkowi uchwały z uzasadnieniem (Art. 24 § 6 pkt. 2 prawa spółdzielczego).
 3. bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia (6 tygodni – Art. 42 § 6 prawa spółdzielczego);
 4. prawomocnego oddalenia przez sąd powództwa o uchylenie uchwały rady nadzorczej albo walnego zgromadzenia.

Na koniec jeszcze kilka spraw związanych z powyższym:

 • Oczywiście sąd w postępowaniu rejestrowym sprawdza czy statut jest zgodny z prawem. Co nie znaczy, że fakt zarejestrowania spółdzielni jest jednoznaczny z tym, że statut jest w 100% zgodny z prawem. Sąd, a raczej osoby tam pracujące, też mogą się pomylić i nie znaleźć niezgodności. Powyższe błędy – jak pisałem wcześniej – można spotkać w statutach działających spółdzielni, ale z drugiej strony znam też sytuację, w której sąd je zakwestionował, co przedłużyło postępowanie rejestrowe.
 • Nawet jeśli statut zostanie zarejestrowany i zawiera błędy, to i tak obowiązują nas przepisy nadrzędne np. ustawa o spółdzielniach socjalnych czy też prawo spółdzielcze.
 • Tym samym – w razie niezgodności – powinniśmy stosować zapisy ustawy, a nie statutu (w naszym przykładzie trzymajmy się więc zapisów dot. skuteczności wykluczenia wynikających z ustawy, a nie ze statutu). Oczywiście taki statut powinniśmy jak najszybciej zmienić by dostosować go do przepisów prawa spółdzielczego (przypominam, że do zmiany statutu potrzebna jest uchwała walnego zgromadzenia podjęta większością 2/3 członków).

A jakich błędów dopatrzono się w Twoim statucie? Zachęcam do komentowania wpisu.

2 komentarze o “2 błędy często występujące w statutach spółdzielni socjalnej

 1. Dana mówi:

  Witam,jutro tj.10.03.br ponownie mam dzwonić do sądu w sprawie naszej rejestracji.Dokumenty zostały złożone 24.02..Statut jak Pan się domyśla sporządziłam na podstawie wzoru od Pana i od jednej miłej Estery,która mi go udostępniła,przez Pana stronę,Statut ten miał w ramach projektu sprawdzić prawnik,niestety tak się nie stało.Dzwonił do mnie kolega z innej spółdzielni,że odesłano im dokumenty rejestracyjne,ponieważ sąd nie zgodził się z zapisem w statucie,że organami spółdzielni są:walne Zgromadzenie,Zarząd,Rada Nadzorcza.(rozdział VII § 42).Chodzi o to,że członków spółdzielni jest 6 i nie tworzą oni Rady Nadzorczej ,Pani w sądzie ,powiedziała im,że musieliby zmienić KRS-WK. Myślę,że mnie też to czeka,bowiem udostępniłam im mój statut jako wzór.Ręce opadają Panie Waldku,jak to jest, że taki sam dokument w kilku miastach w Polsce jest dobry,a w innym nie?Logiczny jest przecież zapis o Radzie Nadzorczej,bowiem w § 55 dot.rady jest zapis ,że tworzy się ją w wypadku gdy liczba członków przekroczy 15 osób.No ale nasze dokumenty sprawdza inna osoba i wszystko się może zdarzyć…Pozdrawiam Dana

  • WaldemarZbik mówi:

   Dzień dobry,

   Niestety takie rzeczy się zdarzają. Statut, który spokojnie przechodzi w jednym sądzie w innym już niekoniecznie. Też tego doświadczyłem w zeszłym roku, a posługiwałem się wzorcowym statutem, który przechodził rejestrację w kilku sądach dla kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu spółdzielni.

   W opisywanej sytuacji można w § 42 w kontekście Rady Nadzorczej dodać zapis “z zastrzeżeniem § 55”. Nie wydaje mi się się to jednak niezbędne, skoro i tak jest tam to uregulowane. Ale jak sąd będzie chciał zmian, to wydaje mi się, że taki zapis wystarczy.

   pozdrawiam serdecznie,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *